Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Potencijalni alergičar

aragorn

Poštovani,
imam sina starog 6 godina. Prije godinu dana prvi put je dobio Klavocin, nakon kojeg se osuo, pa je pedijatrica promijenila antibiotik u Zinnat. U dobi od 2,5 godine jedno vrijeme je imao mekane i kisele stolice pa smo zbog sumnje na celijakiju bili upućeni na vađenje krvi - alergološki test na namirnice (test na bjelanjak i mlijeko je iznosio 1, a na pšenicu, kikiriki i soju 0, no ukupni IgE je bio 325). Ubrzo se stolica popravila i nismo išli na daljnja alergološka testiranja. Osim toga, sin ima vrlo blagi oblik atopijskog dermatitisa, koji se u zimskim mjesecima manifestira ponekom crvenom suhom flekicom, što uspješno tretiramo Aderma linijom.
Drugih problema nema, pa se nadam da ga ne bismo trebali gnjaviti s daljnjim alergološkim testiranjima. Jede normalno i do sada nije imao reakcija na hranu.
No, s obzirom na navedeno, odnosno da je dijete potencijalni alergičar, htjela sam Vas pitati da li bih djetetu mogla davati mješavinu meda, cvjetnog praha i propolisa za imunitet (med inače koristi bez problema) i s obzirom na reakciju na penicilin da li može jesti sireve s plemenitom plijesni.

I još nešto, zadnjih mjeseci ima jutarnji zadah, nekada je to bilo sporadično, a sada učestalo (gotovo svako jutro, tek poneko jutro ga nema) rekla bih slatko-kiseli miris, dok diše na na nos ne osjeti se, tek kada diše na usta. Samo pranje zubi ne rješava problem, zadah nestaje nakon što nešto pojede i tokom dana ga nema. Zubići su mu sanirani (nema nesaniranih karijesa), redovito idemo zubaru, krenula je smjena mliječnih zuba, niknula mu je jedna šestica, jedna jedinica ispala i već se klima slijedeća, pa ne znam da li bi i to mogao biti uzrok. S mandulama nema problema, jedino mu se zna cijediti iz sinusa niz grlo, inače nos prije spavanja čistimo morskom vodom u spreju, ono što ispuše je prozirna sluz, žuta je samo u akutnim fazama jake prehlade/viroze, ali uvijek moramo čistiti nos da može spavati, da se po noći ne zaštopa ili previše ne zaštopa.

Unaprijed hvala na savjetu/mišljenju i srdačan pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Slažem se da ne treba ići na daljnju alergološku obradu, osim što treba isključiti alergiju na klavocin. Pelud ne bih davao, sireve sa plemenitim plijesnima može no u malim količinama (ne zbog alergije). Jutarnji zadah je najvjerojatnije uzrokovan bakterijama koje naseljavaju nos, sinuse i treću mandulu. Koristite hipertoničnu otopinu morske vode - najučinkovitije je ispiranje nosa rogom.