Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Povišeni d dimeri

Meri00

Poštovani, zbog nešto češćeg krvarenja u nosu kod moje kćeri koja ima 4 godine, posebno kod jače igre, ili prehlade, pedijatrica me uputila da napravimo krvnu sliku i koagulogram. Krvna slika je u redu, no u koagulogramu, vrijednost d dimera za koje je referentni interval <500 nama je 15000 H.poslala nas je na Rebro, na odjel Hematologije, u čekanju smo...
Možete li pojasniti o čemu se radi, ili na što može upućivati ovakav nalaz.leukociti, eritrociti, limfociti su u redu.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

D dimeri nastaju stvaranjem ugruška i uobičajeno su povišeni kod akutnih teških stanja gdje dolazi do opsežnog zgrušavanja krvi u cijelom organizmu (uobičajeno kod nekih oblika sepse) što kod vas zasigurno nije problem. Preporučam ponoviti nalaz i ako je ponovno tako visok mislim da ne treba predugo čekati na redoviti hematološki pregled nego se javiti u hitnu ambulantu klinike.