Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Povišeni eritrociti

MravJole

Poštovani,

radi se o djevojčici od 8 godina. Po mom mišljenju slabo, neraznovrsno jede, od voća uglavnom jabuke ili jagode, koža oko noktiju je raspucana. Čini mi se dosta razdražljiva, pa sam posumnjala na anemiju. I povremeno duboko uzdiše, kao da joj fali zraka.
Doktorica je uputila na kompletnu krvnu sliku, i pokazalo se da je sve uredno osim eritrocita koji su povišeni. Ne znam koliko.
Preporuka je da ponovimo pretragu za mjesec dana.

Pretrage urina se nisu radile.

Pokušala sam preko interneta istražiti uzroke takvog nalaza, jer se dosada nisam sa time susrela (upravo suprotno, anemija kod mene ili ostale dvoje djece) pa sam naišla na svakakve odgovore. Napomenula bih samo da je mjesec dana bila na 1800 m nadmorske visine, vratila se sredinom siječnja.

Moje pitanje je treba li čekati mjesec dana i koje bi pretrage vi preporučili u daljnjoj dijagnostici?

Unaprijed hvala!

Darko Richter, dr. med.

Ja bih preporučio znati nalaz prije nego se postavi ovakvo pitanje. Bez toga, sve je potpuna besmislica.

MravJole

Poštovani,

ovo je nalaz krvi (ponovljen nakon mjesec dana) sa dijagnozom erythrocytosis:
(K) Eritorciti 5,64 H
(K) Hemoglobin 129
(K) Hematokrit 0,413
(K) MCV 73,2 L
(K) MCH 22,9 L
(K) MCHC 312
(K) RDW-Cv 14,2
(K) Leukociti 6,7
Neutrofilni gran. 46,9
Limfociti 41,0
Mješan. stan (MID) 12,1
(K) Trombociti 273
(K) PDW 12,4
(K) MTV 9,4
(S) Fe 10,9

jedini simptom koji primjećujem kod kćeri je ponekad duboko disanje za vrijeme mirovanja, kao da nema dovoljno zraka.
Kod liječnice obiteljske medicine smo išli jer mi se činila razdražljiva i koža oko noktiju je sklona malim ranicama, pa sam htjela da se provjeri krvna slika s obzirom na anemiju.

U prijašnjem postu sam navela da je provela mjesec dana u Keniji na 1800 m nadmorske visine od sredine prosinca do sredine siječnja. Uzimala je u tom periodu antimalarik, te je bila cijepljena za žutu groznicu i trbušni tifus. To su jedine stvari koje mi padaju na pamet kao neuobičajene. Ne znam koliko vam je sve to bitno.

Lp,

Martina Karabogdan

Darko Richter, dr. med.

Krvna slika je za dobi i okolnosti uredna.