Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

povišeni trombociti

klia

Poštovani doktore Richter!
Tromjesečno dijete mi je na kontroli krvne slike imalo povišene trombocite. Naš liječnik je rekao da je sve u redu, ali ja sam svejedno zabrinuta pa bih voljela znati kako je do toga došlo i znači li taj nalaz da je dijete sklono trombozi? Riječ je o isključivo dojenom djetetu. Bila je riječ o crvenoj krvnoj slici, ostale vrijednosti su bile u granicama normale.

Dr. Darko Richter

Koliki su mu trombociti?

klia

Nažalost, nemam nalaz, on je ostao u kartonu kod liječnika ( mislim preko 400 i nešto ). Možete li mi ipak odgovoriti o čemu se radi i što bih eventualno trebala poduzeti? Dijete sad ima 5 mjeseci i dobro napreduje.

Dr. Darko Richter

Radi se o nalazu, a ne o bolesti. Vidite, vi baratate već s dijagnozom, a ja još ne znam ni broj trombocita. "Preko 400 i nešto" je vrlo blizu normale i vjerojatno nije ništa značajno. Trombocitoza najčešće nije izraz pojačane sklonosti trombozi, već asplenije (tj. nepostojanja ili kirurškog odstranjenja slezene), mijeloproliferativnog poremećaja i akutnih teških infekcija. Mislim da u nas nije dobro to da svatko zaviruje u nalaz, pa onda malo desno očita neku "normalu" i odmah misli da zna o čemu se radi. Medicina se dosta dugo studira i još neko vrijeme specijalizira, i, kao što vam je možda poznato, licenca ili dozvola za prakticiranje mora se, na temelju stručnih dokaza, obnavljati svakih 5 godina. Kako sada da diskutiramo o povišenim trombocitima, kojima ne znate točni broj? Ako to ne znate, onda je najbolje da poslušate svog liječnika, koji vam je otprilike rekao da nemate o čemu brinuti. Nalaz možete i ponoviti, ako vas jako brine, no ja bih vam priuštio da ga sami platite, jer ne može se svatko petljati u medicinu, pa zapetljati stvari, koje koštaju novaca, i to novaca koje svi mi uplaćujemo.

klia

Meni ni u jednom trenutku nije palo na pamet da se petljam u posao liječnika, niti baratam ikakvom dijagnozom, već me je samo kao majku zanimalo o čemu se radi i kako do toga dolazi. Upravo zato što NE ZNAM I NE UMIŠLJAM SI DA ZNAM pročitati nalaz, obratila sam se vama, na ovom forumu. Videći ovdje da pedijatar, tj. vi odgovarate javno na svakojaka pitanja, postavila sam i ja svoje. No, čini se da vi u svoje odgovore petljate i zapetljavate koješta što sa stručnim odgovorima nema veze. Ako ste ljuti na nas "neznalice" i "znatiželjnike", ako vam uzimamo dragocjeno vrijeme, ne morate odgovarati na naša pitanja. U tome je bit interneta i slobode: kako postavljanja pitanja, tako i odgovaranja. Tu nismo u ordinaciji gdje pacijente doživljavate kao one koji vam oduzimaju dragocjeno vrijeme i nastojite ih što prije poslati van ( premda mi zaista SVI uplaćujemo zdravstveno osiguranje, poštovani doktore ). U svakom slučaju, hvala što ste mi na osnovi mojih površnih podataka pokušali odgovoriti, no ubuduće ću sve odgovore tražiti na nekom drugom forumu.

Dr. Darko Richter

Dobili ste jako konkretan odgovor, kakvog, što sami ljutito konstatirate, nećete dobiti u nekoj ordinaciji, a ja vam kažem još manje na bilo kojem forumu, a ljutite se, jer u mojem komentaru možda ima neke istine i meni je očito da ste je shvatili. Zato, premda mi je jasno da se na prvi pogled možete naljutiti na takav komentar, ipak ne shvaćam da obrazovani ljudi, u kakve si dopuštam ubrojiti i vas, ne mogu otrpjeti da se uvijek nešto može naučiti i to izvan uskog kanala koji vi mislite da određujete svojim pitanjem. Zar je Internet posve apersonalni medij, gdje iza nekog računala stoji nekakvi robot i odgovara ne pitanja tako da, otprilike, niti se veselite, niti se ljutite, ali, također, niti išta doznate. Zar mislite da ja ne znam odgovarati na takav način? Otprilike u stilu: "povišene trombocite nazivamo trombocitozom; trombocitoza može biti posljedica niza poremaćaja, no najčešće, ako nije previsoka, nema kliničkog značenja; ipak, savjetovao bih vam da ponovite pretragu i posavjetujete se s hematologom ... ". I što bih vam time rekao? Samo ono da opet kružite do novog liječnika i novog nalaza. Ali vi očito niste spremni prihvatiti konkretan odgovor i jedan komentar, koji, ako i nije nužan, svakako niti najmanje nije zlonamjeran. Kada razgovaramo, morate prihvatiti, i vi i ja, da ne razgovaramo isključivo po uvjetima jednog ili drugog od nas, već je to komunikacija, u koju spadaju i komentari, i ljutnja, a katkada i konstruktivne emocije.