Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Prevenar

vares

Molim Vaše mišljenje u vezi razmaka davanja cjepiva prevenar od doze do doze.Naime u ožujku smo promjenili pedijatricu zbog preseljenja u Zagreb , a dotad smo živjeli u Rijeci.Moj sin ima 15,5 mjeseci i primio je dosad dvije doze prevenara.Prvu dozu 30.10.2010. sa svojih devet mjeseci i 18.12.2010. drugu dozu.Moje pitanje je kad bi trebao primiti treću dozu budući da se doktorice ne slažu u datumu cijepljenja.Bivša pedijatrica tvrdi da treba biti cijepljen ove godine u lipnju, a nova pedijatrica kaže da treba primiti prevenar sa navršene dvije godine života tj,u veljači 2011.Molim Vaš odgovor .Unaprijed hvala .

Darko Richter, dr. med.

Prvu dozu 30.10.2010. sa svojih devet mjeseci i 18.12.2010. drugu dozu. Vjerojatno je godina cijepljenja bila 2009., a ne 2010.
Docijepiti treba u drugoj godini života, a to je od dana njegova 1. rođendana, do dana prije njegova 2. rođendana.
Ne cijepi se zato da se služi nekom nedodirljivom propisu, već da se dijete zaštiti, što bolje i što prije.
Pa tako, ako je 2. dozu Prevenara primio 18. 12. 2009., s 10,5 mj., onda bi, do docjepljivanja, trebalo proći najmanje 2 mj., s time da ujedno već uđe u drugu godinu života. Pa onda to ispada konac veljače 2010. Dakle, niti lipanj niti 2011., godina, već još jučer.