Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

problem sa hranjenjem-zelene stolice

Ivana

Štovani,

Imam bebu staru 4 mjeseca ,porođajna težina je bila 4050,sa 4 mjeseca ima 6700 g.
Prva tri mjeseca beba je bila isključivo na prsima ,i lijepo je napredovala(prvi mjesec 5000 g,a drugi 5700,treći 6400g).
Kada smo ušli u treći mjesec krenuli smo sa PREHIPPOM,jer više nisam imala mlijeka.
Primjetila sam problem poslje prvog cijepljenja Hiberix,kada je tjedan dana jako slabo jela i obilno slinila,mislili smo da je problem u mlijeku pa smo prešli na HIPP 1.
Nakon revakcinacije opet slabo jede ,stolice su zelene i dobila je samo 300 g ,promjenili smo mlijeko ,te prešli na Aptamil,zatim i na MIlumil.
Dijete je skroz izgubilo apetit ,niti jednu hranu nije prihvatila ,hranimo je uz dosta muke (zabavljajući je,zveckajući i nasmijavajući)te uz to navučemo oko 600 ml dnevno .U mljeko (Milumil) koje ostane poslje hranjenja u bočicu ,te ga neće popiti u bočici , dodajem rižine pahuljice pa je hranimo na žličicu.
Nevjerojatno ,ali dijete uopće nije gladno,inače je stalno dobro raspoložena,smije se , dobro spava.
Jučer smo opet bili kod pedijatra ,te napravili pretrage krvi i urina koje su dobre ,osim manje anemije Hgb 107 i E 3,55,pa smo joj počeli davati preparat željeza u kapima.Urin smo dali i za pretragu Sanford -koja je navodno sterilan.
Molim Vas za savjet što da radimo ,pošto su djetetu stolice već 3 tjedna zelene i kako da djetetu otvorimo apetit???????

unaprijed hvala na odgovoru

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo,
nažalost, dijete nije više na prirodnoj prehrani (niste naveli zašto); promijenjen je veliki broj mliječnih pripravaka. Staro je iskustvo da je u neke djece prelazak s majčinog mlijeka na umjetnu prehranu vrlo "bolan" i da je nužno strpljenje. Za utjehu Vam mogu kazati da je značajna činjenica što Vam je dijete dobro raspoloženo... To je najbolji znak da nije vrijeme za paniku (stoga, čuvajte se rituala oko hranjenja). Boja stolice može potjecati od promjene hrane i u kombinaciji s preparatom željeza. Srdačno Vas pozdravljam.

ivana

Štovana gospođo

Moja beba još uvijek neće jesti.....
Jučer je pojela 550 ml milumila i 100 ml čaja
Prestala sam sa ritualima oko hranjenja ,pa je sada hranim u snu........
Na silu je više ne hranim .
Što mi Vi savjetujete,kako da je nahranim i sa čim???????????
Sada ima totalnu averziju prema hrani ,ne želi jesti ni u bočici hranu ni na žličicu.
Ne želi ni nove okuse probala sam sa voćem i povrćem.
Probala sam i sa bio žitnim pahuljicama sa voćnim okusima i dvotrećinskim kravljim mlijekom-rezultat isti-pljuje
Danas do 10.00 sati je pojela samo 100 ml milumila 2
Neki pedijatri mi savjetuju da je vodim u bolnicu na infuziju......
Napominjem da je beba dobro,raspoložena je,i odlično spava (noćas smo je budili svakih 3 sata kako bi je probali nahraniti)

MOLIM VAS ZA POMOĆ I SAVIJET

unaprijed hvala