Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

proljev

Valkira

dijete 2 godine treći dan ima proljev,bez drugih simptoma. Napraviti kakve pretrage?
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Pretrege?
Dijeta prije svega. Očito nije na dijeti, jer bi proljev barem popustio, ako ne i prošao.
Što biste dobili pretragom, i kojom? Koji god nalaz, koje god pretrage, koju god možete zamisliti u medicini, opet je prvo svega - dijeta.

Valkira

podrazumijeva se da je na dijeti,nisam znala da to treba posebno istaknuti.

Ovako,proljev nije čest,ima do 5 stolica dnevno,danas je imao 2 stolice. S time da je jedna stolica u danu dosta obilna i vodenasta,ostale su čvršće i oskudnije. K tome su i dosta smrdljive i danas sam primijetila crvene niti u jednoj stolici.
Inače,on je ok,nije razdražljiv,ne izgleda ko da ga nešto boli. Ali je manje živahan i veseo

Hvala

Darko Richter, dr. med.

Koja je to dijete, koja se podrazumijeva? Jer to je bitno, da mislimo na istu stvar, kada kažemo "dijeta".

Valkira

uhvatili ste me. Jutros je pojeo malo jogurta sa zobenim pahuljicama i to samo zato jer jučer popodne i navečer nije imao stolicu pa sam mislila da proljeva više nema.

Koliko dugo još treba biti na dijeti kad proljev prestane? Ustvari me najviše strah dehidracije jer hoće piti samo vodu,a opet mislim kao da ne pije dovoljno.
Sad ključno pitanje,da je nekakva bakterija da li bi bilo i drugih simptoma?

Hvala na strpljenju,ne znam ko bi me ovoliko trpio

Darko Richter, dr. med.

I sami znate da jogurt nije dijeta, to je nakon mlijeka i vrhnja treća najgora stvar koja se može dati djetetu s proljevom, ili tek minulim proljevom.
Koliko dugo? Onoliko koliko treba. Znate vi to i bez mene. Kao da nikada niste sami imali proljev.
Što vi inače znate o dehidraciji i bakterijskim uzročnicima proljeva? Da je po srijedi neka bakterija, možda bi bilo isto kao sada, a možda uopće ne bi imao proljev, već tifusnu abdominalnu sliku, febrilne konvulzije, pa onda ekspooloziju proljeva, možda i povraćanje, možda biste ga vodili na kirurgiju kao upalu slijepog crijeva, itd., itd.

Valkira

opet vas davim. Noćas 3 povraćanja i još 3 proljevaste stolice
Danas vađena KKS,nalaz pokazuje:trombociti nešto malo povišeni 451 x10e9/L (150-450)
Eozionfili:7,1 (0.0-6.0)
Reaktivni limfociti:1.0
Prepisano s nalaza

Buni me samo reaktivni limfocit

Još jednom hvala i obećajem da vas više neću gnjaviti,bar kroz neko vrijemehappy

Darko Richter, dr. med.

Kada nalaz nije dobro prepisan, mene ne buni ništa.
Što je to vama reaktivni limfocit?

Valkira

ne znam što je to,zato pitam vas.
Piše,reaktivni limfociti-1.0 i to je to

Hvala

Darko Richter, dr. med.

Znam ja što je to, ali vi ne zante, a već brinete.
Kada prestanete brinuti, reći ću vam.

Valkira

evo,dosad sam mantrala da se ne brinem više i uspjelo je.
Onako čisto informativno,što su ti limfociti,što određuju?I opet me navodite da vas gnjavima,a rekla sam da neću više);
Prema vašim postovima,pretpostavljam da je to uredan nalaz.

Hvala vam što postojite,svake pohvale vama kao doktoru i čovjeku

Darko Richter, dr. med.

Ako slučajne nemate limfocita, mrtvi ste prije nego navršite 2 godine, od infekcija.
Limfociti reagiraju na strane klice i tuđe stanice, odnosne njihove sastvane dijelove (antigene).
Ako imate po koji reaktivni limfocit, što bi tu trebalo biti čudno? Vjerojatno je prolejv bio infektivni, još najvjerojatnije virusni.
Ali što vas to muči, kada ste još uvijek nesigurni oko jogurta u proljevu?
First things, first.

Valkira

Ne muči me više ništa,proljev je prošao prije dva dana uz strogu dijetu.
Hvala vam još jednom i želim vam čestit Božić!

Darko Richter, dr. med.

Zahvaljujem na čestitki i uzvraćam.