Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

promjenjiva temperatura

mama2008

Poštovani,
Sin ima 15 mj., sa 13 mj. je krenuo u jaslice. Zadnjih mjesec dana 2put uzima antibiotike –Klavax-7d , nakon 2 tjedna Cefixim-10dana (T oko 38,9oC rektalno, pojačano izlučivanje sluzi, kks uredu jedino crp povišen), T pala nakon 3 dana ali dnevno varirala (od 36,8 do 37,9oC rektalno). Nakon terapije napravljen je crp i krvna slika – navodim rezultate:
Leukociti 7,6*10^9/L; Eritrociti 4,69*10^12/L; Hemoglobin 119 g/L; Hematokrit 0,348 L/L
MCV 74,2fL; MHC 25,4pg; MCHC 342 g/L; RDW 14,0 %; Trombociti 590*10^9/L (ref 150-450*10^9/L)
Seg.n. 30%; Eozinof. G. 2%; Limfociti 61% (ref int 15-55%); Monociti 7% (ref.int 5-13)
CRP 4,2 mg/L
Tjedan nakon uzimanja cefixima trebali smo ga cijepiti Prevenarom,u tih tjedan dana temp. varirala dnevno od 36,8 do 37,7 - 37,9 a na dan cijepljenja kod pedijatrice izmjerena mu je 38,2 (sve rektalno). Pregledom uha, nosa, grla i pluća, pedijatrica nije ništa vidjela niti čula, nije ga cijepila Prevenarom. Nalaze od jučer, crp, dks i urina navodim:
Leukociti 6,2*10^9/L; Eritrociti 4,51*10^12/L; Hemoglobin 113 g/L; Hematokrit 0,334 L/L
MCV 74fL; MHC 25,1pg; MCHC 338 g/L; RDW 14,4 %; Trombociti 346*10^9/L
Seg.n. 35%; Eozinof. G. 3%; Limfociti 58%(ref int 15-55%); Monociti 4% (ref.int 5-13)
SE 15mm/h
CRP <5mg/L
MOKRAĆA-TEST TRAKA
Izgled žuta, boja zapraš, pH 6,0, spec tež 1,030kg/l (ref int 1,002-1,00),
glukoza, ketoni 0mmol/L bilirubin 0umol/L, Erc/Hb trag Erc/uL(ref int <10), proteini 0g/L,
urobilinog norm, nitriti negativni, leuk.est 0Lkc/uL
MIKROSKOPSKI PREGLED SEDIMENTA
Leukociti 1-2bč/vp, eritrociti 1-2bč/vp, st.ploč.ep. 0-1bč/vp, bakterije-po koja bč/vp, sluz- masa bč/vp, gljivice, kristali neg bč/vp, male pl.st., hijalni c., grubo gr.c., fino gr.c.,voštani c 0 bč/vp
Pedijatrica rekla da je u principu sve uredu, komentirala eventualno prisustvo virusa s obzirom na pad leukocita u ovih tjedan dana. Opće stanje mog sina je uredu, nos ne curi, rijetko zakašlje, nema proljev. 16 zubića mu je izniklo (do sad nikad nismo imali temperaturu zbog nicanja zubića) ostali se ne naziru. Temp. I dalje varira, topliji je kad je aktivniji, nema T navečer prije spavanja. Pedijatrica je rekla da ćemo još pričekati sa Prevenarom 2-3 dana te vidjeti da ne bi bilo kakvih pogoršanja.
Možete li mi reći svoje mišljenje, da li je veliki rizik cijepiti sina Prevenarom ukoliko mu i dalje varira dnevna temperatura do 37,9oC rektralno, bez vidljivih simptoma bolesti i prema navedenim analizama? Ako da, što bi još eventualno preporučili za napraviti/kontrolirati?
Možete li mi reći da li bi se razvoj patogenih klostridija vidio iz crp analize?
Pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Nije uopće rizik.
Mene muči zbog čega mu se mjeri tempertura, a očito je da većina Hrvata ne zna mjeriti temperaturu.
Upute su prekomplicirane.

mama2008

Poštovani,
puno hvala na mišljenju.
Gledajući druge postove jasna mi je vaša reakcija i ne mogu vam ništa pametno odgovoriti već se pokušati opravdati. Mjerila sam mu temperaturu jer mi se za vrijeme i nakon uzimanja antibiotika ponekad činio toplijim (što je potvrđeno kod pedijatrice), a s obzirom da se trebao cijepiti bojala sam se da nije ponovno nekakva infekcija u pitanju. Vidjela sam da ste napisali da se normalna rektalna temperatura za djecu smatra od 37,0-37,9. Do sad sam nailazila na literaturu koja smatra raspon od 36,8-37,5 kao normalnu rektalnu temperaturu, a iznad 37,5 blago ili jako povišene T (snižavanje iznad 38,5).
Pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Rektalno temperatura je normalno do 37,9. Od 38-38,9 je subfebrilnost, od 39-39,9 visoka febrilnost, a preko toga je hiperpireksija.

golev

Imam 17 godina,u poslednja dva meseca mi temperatura ne pada ispod 37,cak se nekada i penje do maksimalno 37,6C nemam drugi simptoma osim nekada posle nekog rada ili ucenja mi se javlja mucnina.Vadio sam bris guse i otkrili su mi da imam "beta hemoliticki streptokok grupe g" u malom broju.Ne znam sta da radim dalje posto mi je ljekar daleko od mesta gde stanujem,i da li je to opasno?Kojom hranom,lijekovima,tecnostima mogu makar malo to da poboljsam ?
Hvala Gojko

Darko Richter, dr. med.

Streptokok grupe G u grlu ne znači praktički ništa. To je klica koja u specifičnim uvjetim, npr. alkoholizma, maligne bolest ili dijabetesa, ili bolničkog liječenja tih bolesti, može uzrokovati bakterijemiju, endokarditis i artritis.
Ja bih prestao mjeriti temperaturu, a i prestao bih si sam objašnjavati podatke o vlastitom zdravlju koje sabirem sam.
Pregled znači da vas netko drugi ispita, da vam izmejri temperaturu i pogleda vam u grlo, i, da vam na kraju kaže da od svega što vi pričate nema puno objektivnog. I s time biste trebali biti zadovoljni, ako ste inače zdravi, i npr. nemate umjetni srčani zalistak, ili drugu operaciju na srcu, dijabetes, alkoholizam ili neku malignu bolest.

golev

Postovani,
Bio sam na pregledu kod lekara dao mi je tablete "cliacil"koje pijem svakih 8h ,7dana i rekao mi je da dodjem ako temperatura ne bude pala posle tih 7dana,nisam ga pitao a trebao sam dali je "hemoliticka streptokoka grupe g"da li su opasne?i dali osteceju nesto?
Hvala Gojko

Darko Richter, dr. med.

Što ste toliko nesigurni? Jesam li vam odgovorio sve, i više od onoga što ste pitali i u prvom i u drugom pitanju?