Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Putovanje s temperaturom

Lenaneva

Postovani doktore!
Moje djevojcice stare su 8 mjeseci i 3 godine.
Nocas su se obje probudile u ponoc i odmah sa znala da se ne sprema nesto dobro jer inace nocu spavaju bez budjenja.
Ujutro sam primjetila da su obje blijede,cendrave i malaksale,pa sam izmjerila temperaturu. Ova manja od 8 mjeseci ima temperaturu rektalno mjereno 38.2,a starija od 3 godine ima temperaturu 38.5 mjereno ispod ruke. Druge simptome za sada nemaju.
Stvar je u tome sto bi u petak ujutro trebali putovati na more i kompletan godisnji odmor je izorganiziran i placen.
Sada ne znam da li mozemo putovati sa njima u tom stanju ili ne.
Ljetovali bi blizu Zadra.
O cemu bi mogla biti rijec i sto sada uciniti po pitanju godisnjeg odmora.
Molim Vas za sto skoriji odgovor.
Lijep pozdrav!
Zabrinuta mama

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Na ovom forumu n postoji mogućnost hitnih konzultacija, odgovaram na pitanja kada mi to slobodno vrijeme dozvoli. Razumijem Vašu frustraciju, no imao sam situacija gdje su roditelji godinu dana unaprijed planirali put u SAD pa se dijete razboljelo dan prije puta... Na put se može ići ako je opće stanje djece dobro, dajte lijekove za snižavanje temperature i povećajte unos tekućine. Kada stignete njega treba biti uobičajena a ako se temperatura ne povuče za 2-3 dana ili ako opće stanje djece bude lošije javite se u dežurnu ambulantu po mjestu boravka. Obzirom da su oba djeteta istovremeno oboljela najvjerojatnije je riječ o upali dišnih puteva ili virozi.