Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Puzanje

Zdenka

Imam sina od 10 mjeseci .Izrazito je krupna beba od 13kg i 85 cm .Sjedi već dugo samostalno juri u hodalici po cijeloj kući.Kad ga stavim potrbuške samo se okreće oko svoje osi a i kad se uspije postaviti četveronoške ubrzo trbuh priljepi za pod.Na nogama je prilično stabilan i kad ga držimo za ruke pravi korake. Međutim djeca mojih prijateljica puze i sami se dižu na noge dok moj sin samo promatra . Da li je to zbog njegove težine i da li je puzanje uistinu neophodno za razvoj motorike ? I još nešto...Od rođenja ima kvrgu Promjera oko 7 mm iznad uha bolno neosjetljivu .Naš pedijatar je rekao da je limfni čvor i da će s vremenom proći . Međutim ja nisam čula da postoje limfni čvorovi na glavi a to ni ne prolazi.

Dr. Darko Richter

Morali biste se odlučiti za neko konkretno pitanje. No, mogu vam reći da puzanje nije obavezno, a da je 13 kg za 10 mj. pretjerano. Iznad uha nema limfnih čvorova, sumnjam da je baš iznad, a ne možda iza uha.