Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

reakcija na rajčicu

maja1980

Poštovani,
molim Vas za mišljenje. Imamo zdravog trogodišnjaka koji voli sve jesti i nikada nismo primijetili bilo kakvu reakciju na bilo koju namirnicu osim nakon konzumiranja bilo svježe rajčice, bilo njenog koncentrata. Naime, odmah nakon konzumacije, na obrazima se javlja crvenilo, obrazi se jako zarumene, dijete se nije žalilo niti na svrab niti na bolove, te crvenilo nestane do sutradan. Radi li se ovdje o alergijskoj reakciji, te bi dijete trebalo testirati ili da samo izbjegavamo rajčicu u bilo kojem obliku? Da li ovakva osjetljivost na određenu narirnicu s vremenom nestane?
Hvala unaprijed na odgovoru

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Najvjerojatnije jest riječ o alergiji, nije nužno raditi alergološko testiranje, pokušajte godinu dana izbjegavati rajčicu (prirodnu ili u obliku koncentrata). Potom okušajte ponovno, u malim količinama. Veliki su izglede da više neće imati smetnji.