Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

šarlah i beba

sanika0402

Dragi doktore,
moja starija kći od 6 godina dobila je šarlah. Imala ga je već prije, s 2. godine. Tada joj je prepsian Silapen od kojega se osipala pa je dobila drugi antibiotik (ne sijećam se više koji). Sad je dobila Sumamed za tri dana. Je li on isto tako djelotvoran za streptokoke?

Pitanje drugo, imam malu bebu od tri i pol mjeseca, i kolika je opasnost da od seke dobije šarlah? Od kad je seka dobila temperaturu držimo ih odvojeno, no dan prije dok njenih simptoma nije bilo, nismo ih baš separirali.

Doktorica je predložila profilaksu i za bebu ali neka mi odlučimo (?) i kako da ja sad odlučim?? Što mislite o tome? Beba za sad nema nikakvih simptoma. Dojena je.

Hvala
S

Hvala
S

Darko Richter, dr. med.

Da li je Sumamed dovoljan? Jeste, ako se daje 12 mg/kg dna kroz 5 dana.
Da li će dojenče do 3,5 mj. dobiti šarlah? Neće, ali , moŽe dobiti streptokoka. Ja bih mu dao Silapen kroz 2 dana.

sanika0402

Krasno. Kći je dobila samo 3 doze po 200 mg (5ml) a ima 19kg što znači da je to premalo. OK to ćemo riješiti s njenom doktoricom u ponedjeljak, a sutra će dobiti kako ste rekli.

A koliko da dajem bebi od 3 i pol mjeseca i od oko 7300g? Dva dana po koliko puta i u kojoj dozi? Mislim da mi za to nije pametno čekati ponedjeljak, zar ne?

Hvala
Sanika

Darko Richter, dr. med.

Silapen kroz 2 dana.

sanika0402

I još pitanje za kraj. Koliko najmanje dana može proći od zadnjeg uzimanja antibiotika protiv šarlaha (sumamed u našem slučaju) do uzimanja brisa?

Hvala
Sanika

Darko Richter, dr. med.

Koliko može? Od 0 do beskonačno.
Koliko bi najmanje trebalo da prođe - 7-10 dana.