Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

savjet u vezi urina

miilena

Curica od 7 godina, prije 3 mjeseca imal upalu mjehura i to 3 u godini
U agustu bila kod djecijeg urologa koji je pregledao ultrazvuk i rekao da je sve ok da joj regulisemo stolicu i dao tablete od brusnice
Evo 3 mjeseca stolica svakodnevna, urin kontrolisali prosli utorak i bio ok
Problem je sto sam primjetila u zadnja 2 dana da odjednom pocne ucestalo da piski u 1-2 sata i do 3 puta onda se malo smiri i opet pocne cesce piskiti
Pije oko 1,5 litar tecnosti dnevno
moje pitanje je da li je nekad normalno da se ide i do 2-3 puta u wc za 2 sata ili je znak opet upale
hvala vam puno

Darko Richter, dr. med.

Učestalo mokrenje ili polakisurija može biti znak cistitisa, tj. upale mjehura, ili znak disfunkcije detrusora, tj. mišića u stijenci mokraćnog mjehura koji istiskuje mokraću ("nemiran" je i stišče se vać kod manjeg punjenja mjehura, umjesto da se stisne tek kod normalnog kapaciteta). Ako nema upale, možda ima disfunkciju detrusora, a to bi trebalo vidjeti kod nefrologa koji može učiniti tzv. urodinamske pretrage.

miilena

Hvala puno
Kad odemo kod njenog pedijatra , pitacu ga za ponovnu posjetu djecijem urologu
Ako moze odgovor na jedno pitanje
Da li je ucestalo mokrenje ako piski svako sat ili 2 ponekad i da li je za djete od 7 godina previse tecnosti ako pije oko1,5 litar dnevno ,hvala puno

Darko Richter, dr. med.

Za prvo sam vam već rekao da je polakisurija, a za drugo mi treba tjelesna težina. No, izračunajte sami: 100 ml/kg na prvih 10 kg, 50 ml/kg na daljnjih 20 kg, i zatim 20 ml/kg za svaku kilu iznad 20 kg. Sada me nemojte pitati koliko je to, već izračunajte.

miilena

Izracunala sam posto ona ima 20,5 kg treba piti oko 1,5 l tu negdje znaci pije dovoljno , da dodam visoka je 122 cm
a za drugo ce mo se obratiti njenom dr
hvala puno

Darko Richter, dr. med.

1,5 L je previše, jer, popije dosta vode u hrani. Hrana nije suha. U mesu ima barem 60% vode, a u povrću, juhama, mlijeku, da ne pričam. Dakle, pije previše.