Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

smanjena tjelesna težina

sresetar

Štovani doktore Richter,
dijete nam ima 8 mjeseci i pedijatrica nas šalje na gastroenterologiju, na pregled i obradu slabijeg prirasta na tjelesnoj težini i anemije. Dijete je rođeno s 2870g, dojen je i dobivao je u početku 800g mjesečno, pa 600, 500 i od 6.mjeseca uvođenjem dohrane dobiva oko 300grama mjesečno. Uz 5 obroka, mliječno-žitnih, voća i povrća s mesom ima tek 6550g. Stolice su mu česte i gotovo odmah iza svakog obroka.
A sad pitanje: koje i kave pretrage očekuju naše dijete i je li po Va[em mi[ljenju stanje zabrinjavajuce
Hvala Vam

Darko Richter, dr. med.

Koje i kvakve ga pretrage ocekuju, ovisi, doslovce, na kojoj adresi i kroz koja ce vrate uci, i kome.
Da sam ja iza tih vratijju, vjerojatno bih ga vagnuo, i to je sve, kada ga vec niste vagnuli sami, ili u ambulanti.

sresetar

Štovani,
vagali smo ga upravo na dan kad sam Vam pisala i na temelju pokazane težine ( 6550g) pedijatrica nas upućuje gastroenterologu. Sutra stižemo na Rebro!
Iz vašeg iskustva- ima li šanse da je dijete potpuno zdravo , a da težina pokazuje zaostatak u odnosu na statistiku, koju tako ne volimo?!
Hvala puno.

Darko Richter, dr. med.

Kada bih vidio dijete, odmah bih vam to priopcio. Ali, ne vidim ga, i ne vjerujem u primjenu statistike na individualni problem.

sresetar

Štovani doktore,
danas smo bili na Rebru kod prim.dr.sc. Dujšin i obavit ćemo samo krvne pretrage, urin, stolicu i uzv abdomena.
Hvala Vam puno na trudu i vremenu uz nadu da će naši nalazi biti uredni i da ćemo, kako ste i sami rekli ,dijete u sljedećim mjesecima samo vagati.
Lijep pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Za neke od pretraga sam 101% siguran da ce ispasti uredno, a za neke 99%, u prosjeku sam 100% siguran da ce ispasti dobro.
Tako da se pitam sto ce mi ti nalazi reci.
A pitam se, sto ste dobili kao savjet u toj situaciji, naime, koja je trenutna dijagnoza?

sresetar

Štovani doktore Richter,
usrećili ste me svojimpozitivnim predviđanjima rezultata pretraga, nadam se i ja najboljem i da je to malo bockanja sve što smo tom malom biću priuštili od obilaženja bolnica. Kao roditelji nekako imamo osjećaj da je s djetetom zaista sve u redu, a obavljamo što treba slušajući pedijatricu, a sada cijenjenu doktoricu Dujšin s Rebra.
Inače, dijagnoza piše: opservacija zbog nenapredovanja.
Savjet : pisati točno što i koliko je pojeo, da se otprilike izbroje kalorije i vidi dobiva li dijete dovoljno kalorija dnevno. I to je sve, doktorica kaže da dijete ostavlja dojam zdravog i zadovoljnog djeteta, što smo uvjereni.
Hvala Vam na brizi i voljeli bi Vam javiti kako je sve prošlo.

Darko Richter, dr. med.

Možete javiti nalaze, no, važnije je da vidimo kako dijete napreduje, za, npr. 2 tjedna.

sresetar

Štovani doktore Richter,
kako ste i pretpostavili, nalazi djeteta su uredni, osim potvrđene anemije, zbog koje trošimo ferrum lek. Važemo ga redovito, 22. 5. 6790 g, , 5.6 ima 6900g, 12.6. 7000g.
Dobiva li dijete po Vašem mišljenju normalno?
I primarijusica nam preporuča redovito vaganje i Maltodekstrin ( 5-10g po obroku.)

Hvala Vam puno na svim odgovorima do sada.

Darko Richter, dr. med.

Napreduje, no nešto manje no što bi bio prosjek u toj dobi. Naime, mjesečno u toj dobi dojenče dobije oko 300-400 g, a ovdje smo malo ispod tog ruba.

sresetar

Cijenjeni doktore Richter,
sad kad smo mirniji što se tiče tjelesne težine, brine nas otkrivena djetetova anemija. Prepisala bih Vam nalaz, vjerovatno i vrijednosti koje Vam nisu bitne, ali ne znam što točno određuje anemiju. Je li to neki blaži oblik ili ćemo se ozbiljnije boriti sa slabokrvnošću. Hvala Vam.
SE 10, Hb 97, Htc 0,29, L 9,6, eo 3, neutr 43, ly 45, mo 9, Tr 346, CRP 1, PV 1,25, APTV 26,4, fibrinog 2,9,GUK 4,6, bil 5, urea 2,9, kreatinin37, ALk.fosf 184, AST 58, ALT 29, GGT 15, K 4,7, Na 138, Ca 2,75, P anorg 1,91, IgG 3,74, IgA 0,18, IgM 0,36g/l, IgE 1,82 kIU/l, proteinin 63, alb.43,9, alfa I gl -2,3, alfa "gl-8,0, beta gl 5, gama gl 3,8 g/l.

Napominjem da je djetešce sad staro 9 mjeseci.

Darko Richter, dr. med.

Mene uvijek frapira kako se ovdje plasiraju potpuno krive predodžbe i jasno patoloških nalaza.
Rekoste prije koji dan da su nalazi, na svu sreću, uredni.
A ovako je: ima uvjerljivu anemiju i ima uvjerljivu hipogamaglobulinemijju. I ne napreduje na težini.
Djetetu je potreban doktor.

sresetar

Štovani doktore Richter,
sad upće više ne znamo što i kamo- da su nalazi djeteta uredni i uz terapiju Maltodekstrina i Ferrum leka otpušteni smo iz Vaše dnevne bolnice s odjela gastroenterologije. Nitko nije spomenuo ovako loše djetetovo stanje. Kuda i kome se sada obratiti, molim Vas?

Darko Richter, dr. med.

Ferum Lek može biti lijek za anemiju, ako je sideropenična. I maltodekstrin može malo pojačait kalorijsku vrijednos hrane.
Ali, niti jedan, nti drugi, ne liječe niti utječu na hipogamaglobulinemiju.
Možete me potražiti sutra ujutro ili u srijedu na Rebru, javite se u Poliklinici Dječje klinike sestri Donati, Snježani ili Ines, recite da i donestie sve nalaze.