Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

sta je G3 ili GA3 test?

danas me zvala sestra iz bolnice tj rodilista i kaze da dodjem sutra sa malim da mu naprave G3 ili GA3 test,to su mu radili i kad smo isli iz rodilista i bilo je pozitivno jer je primao neke terapije,a sad treba ponoviti i to se salje za ZG da se uzmu nlazi..uglavnom ne mogu da nigde nadjem sta je to ustvari,nisam cak ni naziv tog testa dobro razumjela pa se nadam da cete razumjeti o cemu vas pitam..

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne znam, u rodilištu se uzima krv za Guthriejev test za iskljuučivanje fenilketonurije i on može biti lažno negativan ako je krv uzimana dok je dijete bilo pod antibioticima (no to je normalan nalaz za laboratorij i tamo ga ne detektiraju kao problem). Dalje, uzima se krv i na hipotireozu (TSH). Kod sumnji na perinatalnu infekciju radi se i TORCH test (testiranje na toksoplazmozu, rubeolu, citomegalo virus i herpes virusnu infekciju).

Možda je riječ o antitijelima na celijakiju (ako netko od članova obitelji ima ovu bolest), no ona se drugačije zovu.