Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

stolica i hodanje

marija

Postovani doktore.Imam curicu staru devet i pol mjeseci.Od rodenja je imala neredovitu stolicu,ali to je bilo u redu jer sam je dojila i nakon toga doktorica mi je preporucila comformil.Njega i sada pije dva puta na dan i uz to jede razne kasice ,povrce, jogurte i poneku hranu koju ja kuham.Tekucine pije po mom misljenju dosta i to ne stalno jedno te isto.Normalno kravlje mlijeko uopce ne pije,jer ovdje u Austriji se djeci do jedne godine ne preporucuje.Pored velikih raspravki sa doktoricom odlucila sam da ju ipak poslusam i ne dajem joj .Kad samo bili kod bake u Slavoniji jela je dosta mljecnih proizvoda i to se nije lose odrazilo,medutim mjesec dana nakon toga ona i njena stolica su katastrofa.Ima stolicu svaki dan ali je toliko tvrda i suha da joj je popucalo dole .Cijelu prehranu sam joj prebacila na stvari koje djeluju na stolicu tako da ju omeksavaju i doktorica mi je neki sirup dala ali do sada je sve isto.Sta da radim?Sto se hodanja tice dobila sam prijekor da je puno u hodalici i da bi ona trebala vec samostalno stajati.Puzati nece,a u hodalici ide kao prava,ali ovako kad ju drzim da sama stoji nije bas samostalna.Dali tu imam razloga za brigu,i dali da izbacim hodalicu skroz iz stana.Unaprijed se zahvaljujem i izvinjavam na ovako opsirnoj poruci koja je vjerovatno mogla biti i kraca ali nisam bas vjesta u opisivanju.Hvala

Dr. Darko Richter

Ne vidim vezu tvrdih stolica s hodalicom. Isto tako ne vidim vezu tvrdih stolica s uzimanjem kravljeg mlijeka ili Conformila, kao niti prehrane u Slavoniji s vrstom stolica u Austriji. Nadalje, koje su to tvari koje djeluju na stolicu i koji ste sirup dobili? Da skratim, dijete od 10 mj. mora jesti raznovrsnu hranu koja uključuje mlječni obrok, povrće, meso, voće, ribu, itd. Ako ima stolicu svaki dan, ne bi se moglo reći da je opstipirana, no ako je tvrda i suha, uglavnom izgleda da je dijete hipohidrirano (da je slabije napojeno). Dijete se, inače, poji vodom(napominjem za svaki slučaj, jer nije rijetko da ljudi misle da se to bolje radi nekim sokovima, što je jako daleko od istine). Čini mi se da biste se trebali malo udaljiti od "stručnih" savjeta (pisanih i slušanih) i poslušati neke prirodne zakone koji dolaze sami po sebi. Jedan osobni dojam: čini mi se da se u Austiji baš ne snalazite najbolje i da mislite da, kada ste u Austriji, trebate slušati nešto na njemačkom o svom vlastitom djetetu, a istina je da o svom djetetu ne trebate slušati niti na hrvatskom niti na njemačkom, već na prirodnom jeziku normalnog roditeljstva.

marija

Hvala vam na brzom odgovoru,ali vi mene niste dobro razumjeli izgleda,jer ja ta dva problema nisam zajedno postavila.Njena stolica je jedno a hodalica drugo.Isto tako nisam htjela povezati Slavoniju i stolicu u Austriji(mozda sam se krivo izrazila).Usput dobila sam sirup Laevolac.Sto se napajanja tice mozda ste u pravu sa vodom jer ona stvarno pije iznimno malo vode,ali zato pije razne cajeve i uz to ponekad sokove.O Austriji i u Austriji stvarno nemislim nista osim toga da svom djetetu napravim najbolje,sljedim majcinski instikt ali smatram da mi je potrebna pomoc ponekad i zato sam se vama obratila.MOlim vas da se ne ljutite na mene,ne mislim nista lose,nemorate mi cak ni odgovoriti,samo sam htjela vas savjet,ako imate minuticu da se obazrete ponovo na moj problem i pitanje.Hvala

Dr. Darko Richter

Nitko se ne ljuti, ali vam je moj odgovor dvostruk: daje vam određenu stručni naputak, ali vas i upozorava da manje komplicirate i "siđete" u prirodnost odnosa s djetetom, bez posredstva najčešće izmišljenih i ishitrenih "uputsava za baratanje djetetom" koje se dijele kroz razne knjige, članke i prijateljske savjete. Ono, da ne komplicirate, dobro će vam doći i ubuduće. Dakle, o ljutnji nema govora, nastojim biti koristan na ograničenom prostoru, možda malo na "svoj" način. Da se vratimo temi: meni se ne čini da je dijete opstipirano, već mislim da se mora normalno hidrirati (pojiti vodom) i jesti raznovrsnu hranu i to kako tijekom dana, a najduže tijekom tjedna. Hodalica joj niti najmanje ne smeta, čini se da je voli, pa ne znam u čemu bi trebao biti problem. Zašto bi puzala ako već može ići uspravno (uz pomoć hodalice)? Svakako ima bolji pogled na okoliš. A zašto bi odmah hodala, ako nije niti puzala, niti bila u hodalici? Puno sreće.

marija

Zahvaljujem vam se na vasem odgovoru,i zelim vam napisati da ste vjerovatno u pravu sto se tice odnosa prema djetetu i slusanju drugih.Vjerovatno nesta pogresno radim,a ljudi oko mene vide da sam dosta nestabilna sto se toga tice pa koriste situaciju razno raznim pametnim savjetima.Ali to vjerovatno sa moje strane nije namjerno jer prvo mi je dijete i dajem sve od sebe da joj bude ok.Hvala na savjetu.
Sto se vaseg postavljanja prema nama tice mogu vas jako dobro shvatiti jer sam sva pitanja citala sto dobijate,i stvarno ima jako zamornih stvari koje vi morate,a i nemorate niti citati niti odgovoriti.Kada drsko odgovarate radi gluposti sa kojima se mi majke zamaramo misim da se nebi trebali na to obazirati,jer kada mi majke uvidimo da se bavimo glupostima ,shvatimo koliko je glupo bilo postaviti vam takva pitanja.Ali u trenutku kada imamo problem sa dijetetom nista drugo nas ne zanima i trazimo bilo sta ili raspitujemo se na sve moguce strane da bi nasle zadovoljavajuci odgovor.Sa time sam samo htjela napisati odnosno se izvinuti za glupava pitanja sa kojim se vi zamarate,jer sve u svemu mozda i mi nismo tako glupave majke za razliku kakva pitanja postavljamo.Sad sam sve zakomplicirala,ali nema veze htjela sam samo se zahvaliti i napisati da jako cijenim vasu pomoc i savjete.Hvala

Dr. Darko Richter

Potpuno se slažem s vama, i razumijem vas, a iskreno da kažem, nije loše da netko o roditelja da svoje komentar - meni je uvijek koristan. Evo vam još malo dopune s moje strane: nikada nisam rekao da je neko pitanje "glupo", to još nikada nisam rekao niti usmeno niti pismeno, baš nikome. Ali, naravno, kakvo pitanje, takav odgovor - i to se katkada može razabrati. Nije meni nikakav cilj nekome "vratiti lopticu", ali mi jest cilj upozoriti što jest, a što nije pedijatrija. Tu se ljudi jako puno bune, a ja sam od onih koji smatra da svatko mora raditi svoj posao: pedijatri svoj, roditelji svoj, učitelji svoj, tete u vrtiću svoj, rodbina svoj, političari svoj, itd. ... . Ne može se pedijatru postavljati pitanje u stilu: da li da moje dijete svira klavir, ili da se igra na koturaljkama? To jednostavno nije korektno. Zašto? Zato što se to pedijatra ne tiče, a osim toga, ako je neoprezan, pa slučajno kaže npr., neka ide na koturaljke, a djetetu se nešto dogodi, ima i takvih ljudi koji ne bi prezali od potezanja pedijatrove suodgovornosti i odgovornosti ovog foruma. To vam je slika današnjeg društva, i premda vi i većina drugih sigurno niste od takvih, takvih ljudi ipak ima, ili se u određenim okolnostima takvima pokažu. No mogli bismo u nedogled ovako razgovarati. Činjenica je da od mene dobivate konkretne odgovore, i da su ti odgovori upravljeni prvenstveno vama, ali i drugima, i to također morate uvažiti, jer ovo je forum, a ne ispovjedaonica.