Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

hipospandia glandis penis

rene

Poštovani,
moj bebač je otpušten iz bolnice sa dijagnozom HIPOSPANDIA GLANDIS PENIS, pedijatar je rekao da je to tzv. kozmetička greška, te da nećemo ništa morati sa time poduzimati, ali ja bih vas molila za moje umirenje da mi ukratko objasnite o čemu se radi?
Hvala unaprijed.

Dr. Darko Richter

Ne znam kako da vam objasnim ono što bi se trebalo vidjeti: hypospadia glandis znači da je otvor mokraćne cijevi ispod samog vrha glansa (glavića), i to je sve. Dakako, to predstavlja odstupanje od normale, jer je otvor mokraćne cijevi normalno točno na vrhu glansa. To će malo spustiti kut mokrenja i ejakulacije i samo je pitanje kolika je ta hipospadija - jer nije baš svejedno da li je za koji mm niže, ili je na samom rubu glavića prema penisu. U potonjem slučaju, može biti izvjesnih problema s plodnošću u odraslom životu, no uza znanje da takvu malformaciju ima, moguće je i odgovarajuće ravananje. Još se kaže da vidljiva malformacija mokraćnog sustava može ukazivati i na neku unutrašnju. No, to možete pitati svog pedijatra, da li bi dijete uputio nefrologu. Osobno bih stanje samo promatrao i eventualno poduzeo pregled mokraće (biokemijski, sediment i urinokultura), jer se moguće malformacije ponajčešće prezentiraju uroinfekcijom.