Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Učestala temperatura

lily11

Poštovani,

moj sin star je 12 godina. U zadnja dva mjeseca pet puta je imao povišenu temperaturu do 40.
Prvi puta mu je dijagnosticirana upala uha i pio je xorimax.
Nakon dva tjedna ponovo temteratura do 40, CRP 72 i ponovo dijagnoza upala uha i xorimax.
Treći put temperatura niža, do 38,5, ponovo upaljeno uho i ceporeks 10 dana i upućeni smo na ORL.
Za vrijeme dok pije antibiotik ponovo temperatura do 38,5.
Nakon antibiotika odlazimo na ORL dijagnoza (uz ultrazvuk sinusa) rhinosinutis maxillaris bill. terapija makcin 14 dana uz kapi operil i taphen. Specijalista ORL tvrdi da je uho u redu.
Pred 6 dana, makcin 11. dan pije, temperatura 40 tri dana, zatim 2 dana do 38. Drugi dan temperature upućeni smo u bolnicu na zarazni odjel, vađena mu je krvna slika(LKC=3.6, Erc= 4.98, Hb=135, Hct=0.390, MCV=78.3, MCH=27.1, MCHC=346, RDW=13.7, Trc=212, MPv=10, Seg. neutro.=54.5, Limfo.=32.7, Mono=7.9, Eoz=0.6, Bazo=0.3, Glu=6.4, Urea=4.1, AST=21, ALT= 28, Na=137, K=3.5, CRP=33.9, Neseg. neutro=4) pusten kuci nakon 24 sata i infuzije s dijagnozom Sinusitis maxillaris i da prekinemo terapiju makcinom.
Doktori kažu meni laiku: Organizam mu je oslabio od antibiotika i sada je dobio virozu. Čak i sinusi nisu gnojni, pa prekinte s makcinom.
Vecers ponovo temperatura 38.
Pitanje:
Može li organizam oslabiti od antibiotika?
Postoji li mogucnost da moj sin boluje od neke bolesti koja uzrokuje temperaturu, a da to nije vidljivo u ovom nalazu krvi? (Strah me da našto uzrokuje učestale temperature, jer inače nije bio boležljivo dijete)

Darko Richter, dr. med.

Može li organizam oslabiti od antibiotika? - DA.
Postoji li mogucnost da moj sin boluje od neke bolesti koja uzrokuje temperaturu, a da to nije vidljivo u ovom nalazu krvi? - DA. Zašto bi,uopće, sve moralo biti vidljivo u krvnoj slici?
Usput jedna napomena: UZ nalaz sinusa je dosta nepouzdan, tako da ja na temelju toga ne bih bio jako siguran da dijete ima sinuitis.

lily11

Hvala!
Išli smo jutros na bris nosa, pa ćemo vidjeti dalje.