Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

upala i urino-infekt

mammic

pozdrav,

pisem prvi put i zanima me sljedece: imam curu od tri godine. prije dva tjedna se zalila na bol u uhu pa smo zbog toga i upale grla dobili cefixim sirup.dok je jos bila pod njim nakon tjedan dana dobila je temperaturu i opet se zalila na uho. kako je kao mala imala reflux bubrega III stupanj bojali smo se za upalu, jer na njoj nismo vidjeli nikakve znakove druge. otisli smo na hitnu pa su u krvi nasli visoke leukocite cak 20000 i crp 52. obavili smo i sliku pluca i pregled uha kod otorinca i sve je ok, imala je malo smole u uhu, ali doc kaze da nije upala i da ti leukociti nisu od uha. popila je sumamed, pa smo ponovili krv, SE, LEUKO, I DIF, malo je povisena SE , a drugo je ok. radit cemo nalaza urina i urinokulture i problem je sta sad ne znamo od cega je ta navodna infekcija zbog nalaza i sta bi to sve moglo biti.

hvala i nadamo se skorom odgovoru

mammi

Darko Richter, dr. med.

Meni nije jasno da se u djeteta s refluksom stupnja III u temperaturi ide gledati sve, osim samo urina. Što da vam kažem? Ima temperaturu i znakove upale u krvi, i to bakterijske, a nema upale uha niti dišnog trakta općenito. Što bi onda moglo biti. Evo pra prijedloga: meningitis, peritonitis, osteomijelitis, sepsa, sistemni oblik juvenilnog kroničnog artritisa, ili uroinfekt. Ja bih, prije lumbalne punkcije, ili neke druge umne pretrage, djetetu prvo pogledao urin, još odmah priej 2 tjedna, a najkasnije prije tjedan dana.

Rokosa

Poštovani profesore,
molim Vas za mišljenje. Radi se o curici 2g2mj. u proteklih pola god imala je par urinarnih infekcija.

evo podaci sa zadnjeg specijalističkog pregleda.

AMNEZA I STATUS:
Kontrola
U veljači, mjesec dana nakon pregleda ovdje, liječena zbog izolirane E.coli.
prije 1mj. majka primjetila urin jačeg mirisa, afebrilna.
Učinjem urim bio patološki, le+++, masa Le u sedimentu, Er 5-10, bakterija dosta, nije uzeta UK, liječena Klavocinom kontrolni urin uredan.

Kontrolni UZ mokraćnog sustava:
desni bubreg, urednog položaja, oblika, veličine, dug 61mm, uredne UZ strukture parenhima i kanalnog sustava.
lijevi bubreg, urednog položaja, oblika, veličine, dug 74mm, uredne UZ strukture parenhima i kanalnog sustava.
mokraćni mjehur gotovo prazan, uredne debljine stjenke 2.5mm.

Zaključak nalaza kako slijedi:

OBZIROM NA RECIDIVIRAJUĆE URINARNE INFEKCIJE PREPORUČA SE DOVRŠITI OBRADU (DRNC NA NUKLEARNOJ MEDICINI ILI UZ CISTOGRAFIJA).
DO PRETRAGE UVESTI PROFILAKSU CEFALEKSIN 1x3ml. UVEČER REDODOVITO, DOBRA HIDRATACIJA PRED PRETRAGU POVEĆATI NA 2x.
KONTROLA URINA I UK-e 1x MJESECNO I PREMA KLINIČKOJ INDIKACIJI.
KONTROLA KKS, AST, ALT, UREA, KREATIN 1x 2-3MJ.

Profesore zanima me Vaše stručno mišljenje sto bi bilo najbolje napraviti u ovom slučaju, s obzirom da je izbor DRNC ili UZ!? preporucili su nam polikliniku Helena u ZG za UZ.

Unaprijed Vam se zahvaljujem na pomoći i utrosenom vremenu.

S poštovanjem
Bozo

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Sve što je preporučeno je apsolutno korektno i treba se držati ovih savjeta. Osobno bih dao prednost UZ cistografiji.