Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Varicele u novorodjencadi

Dbk31

Postovani doktore, imam bebu staru 2, 5 mj koju dojim i sina od 5g. zarazenog varicelama pa me zanima ima li beba ikakvu zastitu preko majcinog mlijeka te kad je dijete zarazno u fazi inkubacije,? Hvala i Lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

PS dijete je zarazno 1-2 dana prije izbijanja osipa i tjedan dana od pojave osipa.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ako ste Vi u djetinjstvu preboljeli vodene kozice određena zaštita postoji, dijete je dobilo nešto protutijela preko posteljice - tijekom trudnoće. Često u ovoj situaciji dijete ne oboli. Nažalost majčino mlijeko ne pruža dovoljnu zaštitu. Inkubacija traje između 7 i 21 dan.