Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

vaskulitis

mlavric

Poštovani,
Prošle godine dobila sam vaskulitis, liječena sam decortinom, koji još uzimam 5 mg.
Utvrđena mi je i IGA nefropatija, Henoch Schoenlein purpure. Upala na bubrezima mi se smanjila na du 0.23g/du, u 0.21g/L.
Izvadila sam krajnike. Sedimentacija u krvi sada iznosi 12/33, Ast-o je neko vrijeme padao, ali sada opet iznosi 740. Prije vađenja krajnika učinjen mi je obris ždrijela:
Beta hemolitički streptokok serogrupe A nije izoliran.
Molim Vas za vaše mišljenje! Da li postoji mogučnost da mi se stanje s bubrezima pogorša, i kako da snizim Ast-o titar.

Unaprijed se zahvaljujem, lijep pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Koliko vi imate godina?

mlavric

Imam 24 godine.
Nisam točno znala kome da se obratim, jedino sam u ovoj rubrici pronašla pitanja uz vaskulitis.
Zahvaljujem se na odgovoru.
Lijep pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

IgA nefropatija i streptokok grupe A nemaju puno veze.
Ak vas ipak to brine, povremeno uradite bris na streptokoka u ždrijelu, i povremeno dajte da vam odrede AST-O titar. Međutim,potonji je vrlo varijabilan, i ne odražava trenutno stanje, već je to odraz eventualne infekcije streptokokom zadnjih mjeseci ili godina, a čega ne morate niti biti svjesni. Ako ga sada nema u ždrijelu, nemate što raditi.

TheMissTea

Postovani, u zimu prosle godine lezala sam u bolnici zbog Vaskulitisa.
Radila sam biopsiju, skenere, rentgene, itd, sve je bilo u redu. Kazu da sam potpuno zdrava,ali i da je preko 50 posto uzrok ove bolesti prehlada (nisam mesec dana lecila prehladu, izlazila sam napolje s mokrom kosom u jesen, pokisla sam nekoliko puta), interesuje me postoji li neki nacin da se zastitim od ponovnog vaskulitisa? to se radi o krvnim sudovima? pa verovatno i duvan utice na to? imam 25 godina, lekove pijem i dalje, pa bi trebalo da mi ukinu lekove uskoro na kontroli.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Vaskulitis je upala krvnih žila, očito bez poznatog razloga u Vašem slučaju. Sve što je nezdravo bi trebalo izbjegavati, naročito treba poštovati potrebu liječenja i mirovanja ako se dogodi neka nova prehlada. Zdrava prehrana, kretanje, dovoljno sna. I nepušenje....