Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Viroza

BBee

Molim Vas za mišljenje. Kćer (nepunih 5 g.) je od nedjelje bolesna. Počelo je s temperaturicom oko 37,5-38. U ponedjeljak je temp. prešla 38, u utorak preko 38,5 ali je fino reagirala na Lupocet, tako da je za vrijeme djelovanja bila gotovo bez temp. Jučer smo bili na pregledu, napravljen je CRP- manji od 8.
Danas je kćer puno lošije, temp. oko 39, padne na 38,3 nakon Lupoceta, ali za 3,5-4 sata ponovo skoči. Ne povraća, stolica je uredna, s mokrenjem nema problema. Curi joj nos (prozirno bjelkasti sekret) i produktivno kašlje. Oči su joj na pola koplja i prilično je bezvoljna, što inače nije njoj nalik niti kada kuri.
Malo me brine pogoršanje situacije, pa ne znam ni sama što bih. Da li napraviti KKS ili je CRP dovoljan pokazatelj. Vlada li neka viroza sa sličnim simptomima (dugotrajna temp.itd.)?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru i srdačan pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Ova viroza zove se gripa. Terapija za gripu je ležanje, skidanje temperature i uzimanje fine tekućine na usta. Od krvne slike gripa neće proći.Ako je odvedete na neki pregled ili hitnu službu neke dežurne bolnice, CRP će biti negdje 12-27 mg/, a leukociti od 4-18, taman da nemate pojma što dalje. A ako znate da je gripa, onda znate i terapiju.

BBee

Hvala na brzom odgovoru! Imam još jedno pitanjce. Naime, danas joj se kašalj pojačao, ima baš napade kašlja, zvuči mokro, ali malčice stisnuto, kao da ima šlajma ali ga ne može izbaciti. Obzirom da imamo inhalator, da li bi pomogle inhalacije i sa kojim lijekom?
Hvala i pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Možete joj dati mješavitnu Bisolex 5 kapi + Ventolin 5 kapi + fiziol. otopine 2 ml, dvaput dnevno, korz 2-3 dana najduže.