Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

vodene kozice-odrasli

dada

Sin od 2 godine prebolio je vodene kozice Muž ima 37 godina i nije ih prebolio (još je u periodu inkubacije). Uz to je alergičar i astmatičar (pelud trava i korova) i za to uzima terapiju godinama. Čuli smo da vodene kozice kod odraslih mogu izazvati zaista ozbiljne komplikacije, savjetovano nam je čak i uzimanje hiperimunog gamaglobulina, Virolexa i sl. Liječnica mog muža nije za to. Znam da ćete sada reći zašto ispitujem na sto strana, ali nas zbunjuju tako zabrinjavajuće interpretacije s jedne i potpuno opušten pristup s druge strane pa bih voljela Vaše stručno mišljenje.
Unaprijed hvala na odgovoru.

Dr. Darko Richter

Da sam ja vaš muž, sigurno bih uzeo Virolex ili Zovirax u profilaktičkoj dozi, tj. 4 x 400 mg dnevno kroz 5 dana. Pitajte svoju doktoricu što bi napravila da je ona u vrlo vjerojatnoj inkubaciji vodenih kozica za svojih 25-65 godina.

Dr. Darko Richter

Još jedan dodatak. Kada sve ovo prođe, i da sam vaš muž, dao bih se što prije cijepiti protiv vodenih kozica. Kod nas je registrirano cjepivo Varilrix, treba primiti 2 doze u razmakuod 6 tjedana.

malena2511

Poštovani,imam 19 godina i dobila sam vodene kozice. sada su već u fazi kada su sve kastice,pola ih je otpalo. Zanima me dali se smijem tuširati i prati kosu u ovoj fazi,i čime,jesu li šamponi i gelovi za tuširanje u ovj fazi još uvijek štetni?

Darko Richter, dr. med.

Tko je rekao da je nešto od toga štetno?
Vaša koža, vaša kosa, radite što hoćete.

sem

Poštovani Dr.
Isti slučaj kao kod, gore, dade. Ja otac 40g, sin 4g prije 15 dana dobio vodene kozice. Pošto ih nisam prebolio, uzeo sam Virolex 4 x 400 mg, kroz pet dana. Doktorica se ljutila što sam počeo piti virolex bez njenog savjeta, ali bio je petak naveče kada su se malom pojavili simptomi, pa je jedino šta mi je preostalo da posudim iz apoteke dok ne donesem recept. Znači prošlo je 10 dana od kada sam popio zadnju tabletu Viroleksa, ali već tri dana 38 temperatura i jaka bol u čelu i zglobovima koja nestaje nakon što popijem Ibuprofen. Danas se pojavio osip na abdomenu i prsima, znači dobio sam vodene kozice. Što mi je činiti s obzirom da sam Virolex već popio, i dali ima smisla ponovo nešto piti? Inače stanje je podnošljivo, jedino ne znam zbog komplikacija. Dali ću imati lakše simptome zbog Virolexa koji sam pio 5 dana?

Zahvaljujem se na odgovoru.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Preporučam da ponovite kuru Virolexa, malo je vjerojatno da će kozice biti blaže zbog popijenog Virolexa u vrijeme inkubacije.

medicinarka1

Poštovani!
Moja kčer (26 godina)ima vodene kozice. Prodromi su počeli prije 6 dana, osip prije 4. dana . Klinička slika je daleko, daleko teža nego kod djece.
Suprug (49 godina) ih nije prebolio. Počeo je uzimat Virolex 4 x 400 mg, jučer (3 dana nakon izbijanja kčerina osipa, tj. 5 dana nakon njenih prodroma).

Moje pitanje je: da li da suprug uzima Virolex dok god je kčer infektivna, ili da ga uzima samo kroz 5 dana, pa onda ponovi kada dobije prodrome ili osip (ako ih dobije).

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Neka uzima dok je kćer infektivna i kada krenu prodromi (temperatura) Inkubacija moćže biti do 21 dan.

vjekoslav82

bok,imam 30 god još nisam imo vodene kozice a sad mi je sin dobio ima šest god jel mogu znati koji me simptomi čekaju.za sad me jako grlo boli imam temperaturu i jako mi se vrti da li je to to ili ima još.hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Obično bolest počinje kao viroza, dan-dva temperatura i potom kreće osip. Može izbiti i u usnoj šupljini. U svakom slučaju treba se javiti na pregled.

Mmartinakolii

Poštovani,imam 20 godina i dobila sam vodene kozice. Danas mi je 14 dan i skoro sve kozice su se posušile.U početku sam ih mazala tekućim puderom sa anestezinom ali mi se činilo da ih više zatvara pa sam uzela otopinu kalijeva pemanganata za isušivanje. Imam nekoliko pitanja za Vas,da li mogu izlaziti van normalno kada se sve posuše,i da li je moguće normalno pranje kose ako još imam krastica u vlasištu. I još jedno naj važnije pitanje. Spremam se za veliki put,selim se u drugu državu za 2 tjedna,pa me zanima da li bi možda trebala odgoditi put na neko vrijeme da se skroz oporavim jer čitam svugdje da se nakon vodenih kozica treba dosta dugo oporavljati zbog oslabljenog imuniteta. Hvala Vam puno unaprijed!!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Preporučam češće i dulje tuširanje kako bi se krastice otopile i otpale. Možete normalno izlaziti van, čuvajte se zatvorenih prostora s mnoštvom ljudi još neko vrijeme, barem 2 tjedna od završetka bolesti (sama bolest traje 7 dana, krastice koje su po tijelu mogu ostati dulje vremena).

Mmartinakolii

Hvala Vam puno na odgovoru! Znači nemam razloga da odgađam put? Još jednom hvalaa!

Mmartinakolii

Još jedno pitanje,preko dana imam temperaturu 36,5 a kada navečer mjerim temoeratura mi bude oko 36,9-37-37,1. Da li je to normalna temperatura?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nema razloga za odgađanje puta, temperatura koju ste izmjerili je normalna.

krunodj

Poštovani, imam 30 godina i dobio sam kozice,počele su izbijati prošli petak,naime dan prije u četvrtak počeo sam imati povišene otkucaje srca,moji normalni su bili oko 65 a sad su vecinom oko 86 do 108 temperaturu nemam najviša mi je bila 37.7 prošla dva dana sad je 36.5 dobio sam i oksazepam za smirenje al ne pada ispod 90 otkucaja ..ekg je uredan srce ne preskace.. Recite mi da li je taj ubrzani rad srca povezan sa vodenim kozicama? Zahvaljujem na odgovoru!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Preporučam da se javite u Zaraznu bolnicu, trebalo bi napraviti EKG i obaviti pregled - katkada virus može izazvati upalu srčanog mišića.