Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

za dr.richtera

medvedlj

Poštovani,možete li mi reći postoje li rizici kod cjepljenja djece s alergijama?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nažalost Dr Richter unatrag par godina (nakon dosta godina rada) više ne odgovara na pitanja. Kada je riječ o cjepivima alergijska reakcija je načelno moguća ako postoji preosjetljivost na neku od komponenti koje se nalaze u cjepivima (latex, neomicin), no najčešće je problem ako postoji preosjetljivost na jaja - tada treba biti oprezan sa primjenom cjepiva koja se priređuju na jajima (gripa, MRP, krpeljni meningoencefalitis) i to samo u slučaju ako postoji iznimno jaka reakcija nakon konzumacije proizvoda s jajima (generalizirana alergijska reakcija), inače kod blažih reakcija (npr blagi osip oko usta i sl) se cjepivo može primijeniti.