Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

željezo

zpanic24

Poštovani, kčerkica mi je stara 6 mj i do sad je bila samo na prsima, a težina joj je 8500gr. Nakon vađenja kks nalaz je L 7,9 E 4,9 HB 115 g/l, MCH 24 pg, nakon tog nalaza njezina dr ( hodamo k liječnici opće prakse ) ordinira sirup Legofer i to u količini od 15ml podjeljeno u dvije doze. Nakon nekoliko dana postepene primjene ( počela sam joj davati malu količinu i svaki dan joj povečavam dozu po preporuci med. sestre) javlja se crna stolica. Pošto nam je liječnica na specijalizaciji javljam se vama za savjet.
Zanima me dali ta doza od 15 ml dnevno nije prevelika za nju? dali s obzirom na vrjednosti nalaza mora uzimati željezo? I zašto se javlja crna stolica jer u uputstvu poše da se crna stolica kao nuspojava javlja rijetko?
Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Pogledajte u uputu koja je doza primjerena toj dobi i težini. Ja ne znam napamet, a ovoako ok oka, čini mi se malo velikom. Zato je stolica crna. Inače, Hb 115 za tu je dob i okolnost isključivog dojenja, baš dobra.

zpanic24

U uputstvima je 1,5 ml/kg. Inače ja joj još nisam ni dala punu dozu, postepeno joj povečavam količinu i sad smo na 11 ml, a stolica je crna.
Dali ona uopće treba 15 ml ili da joj dajem manje? U ljekarni su mi rekli da je stolica crnaposljedica prevelike doze željeza, dali je to istina?
hvala još jednom.

Darko Richter, dr. med.

Je li vam to isto nisam i ja rekao?