Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Bol iznad zuba

Kuglicaa

Postovanje,imam problem vec duze vrijemepa posto nisam u Hr trenutno nemogu do zubara,ali cim se vratim kroz dva mjeseca otici cu.Htjela bih cuti na sta vi sumnjate i sta mogu ocekivati,naime zub je davno popravljen i spolja zub izgleda sasvim ok,medjutim iznad zuba(zub gornja 4)ali bas skroz gore ispod jagodice obraza osjetim na dodir da je malo izbaceno i tvrdo,kao kost,i prilikom laganog pritiska osjeti se tupa bol i tada se osjeti kao da nekakav pritisak gura zub tj.u zubu se osjeti pritisak koji kao da ga tjera prema dolje.Dali je moguce da je tub vec dugo vrijeme pod upalom a da to ni neznam ili je problem u vilicnoj kosti ili nesto trece.Znam da zub pod upalom boli ili otekne ali ovo je nesto sasvim drugacija sto sam i objasnila.Molim vas ako mi mozete reci sta bi mogao biti problem i sta raditi,zubaru cu cim se vratim.Lp

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,
mislim da se radio o kroničnom upalnom procesu na vrhu korijena.

Kuglicaa

Postovani,hvala na odgovoru,bila.sam kod zubara,slikao je i kaze da zub oko korena je upaljen,vidi se na snimci da je jedan kanal zuba ok dok ke drugi napunjen do pola kada se popravljao zub,dobila sam amoxicilin pa na kontrolu,a najvjerovatnije dr kaze da ce se morati vaditi.Malo me sada plasi sto ste rekli da je hronicno,jel moguce ako je hronicno da antibiotik nece sanirati upalu

Kuglicaa

Oprostite ali opet se javljam mada vidim da niste ni na proslo pitanje odgovorili tako da cu se samo nadovezati na pitanje.Popila sam amoksicilin 500.Pila sam ga 5 dana i nikakvog poboljsanja nema,cekam da me zubar nazove za slobodan termin.Znaci ja kao da ni nisam popila antibiotik,bol je prisutna kada pritisnem desnu visoko iznad zuba.Sta raditi sada,zbog cega to nije moglo proci i da li ce se smjeti vaditi s obzirom da je upala izgleda jos uvjek prisutna.Na rengenu se i vidjela crna sjena iznad zuba

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

koliko sam shavtio, potrebna je revizija punjenja ili eventualno vađenje tog zuba.
Amoxicilin po meni nije najbolji mogući izbor u ovoj situaciji.
Ako je sve i dalje upaljeno, javite se svom stomatologu koji će Vas hitno primiti prije zakazanog termina.

Kuglicaa

Postovanje,u porukama iznad sam vam opisala situaciju.Kada sam popila antibiotik nakon tjedan dana sam nazvala zubara koji je bas taj dan otisao na godisnji na kojem je do 11.5.kada sam i zakazana na pregled.Znaci antibiotik kao da i nisam popila,zub ne boli niti sta osjetim sem kada pritisnem desnu iznad zuba osjeti se kao pritisak i lygano zaboli,i odmah prestane.Navodno korijen nije napunjen do kraja i ima crna sjena iznad korijena,sto pokazuje infekciju kako mi je objasnjeno.Posto sam u inostranstvu do pocetka 6 mjeseca,nemogu poduzeti nista nego cekati ovdje kako su rekli do 11.5 ili kod nas kada se vratim.Znaci ja taj zub ni neosjetim jedino kada pritisnem gore desnu,ali citajuci na internetu uplasila sam se da nebi doslo do sepse,da li je to moguce da se desi jer taj problem imam vec par godina ali nisam obracala paznju jer nisam ni pritiskala to mjestu.Dakle mislite li da mogu dobiti sepsu,stvarno sam isplasena sada

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

ne brinite neće doči do sepse.
11.05. je blizu, ako se u međuvremenu ponovo jače upali bilo bi dobro ponoviti antibiotik.