Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

lom pri padu

86anna

Poštovani,
kako sam uslijed pada slomila dvojku, gore, otišla sam kod stomatologa koji mi je rekao da mi je puklo skoro pola zuba i ukoliko reagiram na toplo, da je nabolje zub umrtviti i staviti navlaku. zanima me da li je to zaista nužno, ili se može taj živac nekako spasiti a ostatak nadograditi. gledala sam i ostale odgovore na tu temu ali nisam našla ništa slično.
Unaprijed zahvaljujem!!

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,
frakture krune zuba se djele na jednostavne i komplicirane.
Jednostavne su one kod kojih nije došlo do povrede zubne pulpe, te je terapija za njih nadograđivanje zuba kompozitom ili neko kompliciranije rješenje iz domene proteteike.
Komplicirane su one frakture kod kojih je došlo do otvaranja zubne pulpe, te je potrebno napraviti endodontski zahvat i nadograđivanje krune.
Zub sa promjenom zubne pulpe mora imati napravljen endodontski zahvat.
Dali će se nedostatak zubne krune rješiti nadograđivanjem kompozitnim materijalom direktno u ustima ili izradom nadogradnje i krunice ovisi o cjelom nizu faktora i dogovoru između liječnika i pacijenta.