Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Nateknuto/upaljeno zubno meso

ari56

Poštovani, moj problem je sljedeći. Imam samo 15 godina i zubno meso mi je na jednom dijelu nateknuto i crveno. Trenutno imam temperaturu i upalu grla zbog čega sam bila kod doktora i dobila antibiotik. Pijem Lekadol svakih 5 sati po preporuci liječnika. Pretpostavljam da sam temperaturu dobila zbog sunca jer sam se previše izlagala njemu i pješačila sam po najvećoj vrućini par kilometara do plaže. Sada me samo zanima koji bi mogao biti uzrok te nateknulosti (ako se tako kaže). Pošto mi je u obitelji paradentoza bila česta, strah me da to ima neke veze s njom.
Unaprijed hvala na odgovoru!

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

Teško je bez konkretnog kliničkog pregleda nagađati koji je uzrok nateknutosti zubnog mesa. U svakom slučaju za parodontitis bi u 15 godini bilo malo prerano ako se ne radi o juvenilnom agresivnom parodontitisu, koji je relativno rijedak.
Preporučam Vam da posijetite ordinaciju dentalne medicine, te tako saznate detaljnije informacije.

chaplja

Poštovani,
imala sam granulom na gornjoj petici prošlo ljeto, koji je izliječen i nakon 6 mj. i nove kontrole, stavila sam keramičku krunicu na taj zub po preporuci stomatologa jer je ostalo vrlo malo od njega, a taman bi bio nosač. No od tada mi je meso upaljeno, iznad te gornje 5. Stomatolog je to čistio 3 puta, slikao jedno 6 puta, vidjeli smo umnjak s te strane, no još ne izrasta. Zadnji put mi je cijela ekipa stomatologa pregledavala i slikali još 3 puta, a ja sam čula: Neam pojma, prvi put to vidim, pa nema ničeg. I poslali me na stomatološki fakultet na panoramsku snimku, koju moram dosta čekati, a tko zna koliko još i nalaze. Desni bole, sve do viličnog zgloba i uha, što je stomatologu čudno, a tvrdi da od krunice to ne bi trebalo biti, da su kanali od granuloma očišćeni i da ne vidi problem, osim u natečenom mesu i mojim žalopojkama. Pitala bih Vas, imam li razloga za zabrinutost jer bol utječe na moju svakodnevnicu, traje već mjesecima i ne poboljšava se mojim odlascima zubaru? Da ga promijenim, skinem tu krunicu, ili da pretrpim uz dodatne tablete? Hvala Vam!

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

Ne znam što bi Vam točno odgovorio. Ako nije jasno u čemu je problem potrebno je napraviti ozbiljnu dijagnostičku obradu. Od ciljanih rtg snimki do CBCT-a.
Problem može biti u puno stvari od upalnog procesa na vrhu korjena, preko upale parodonta do uzdužne frakture zuba.