Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

raspadanje zuba

hana55

Postovani,
moja sestica je bila zahvacena karijesom,pokusala sam je izlijeciti prije 3 godine. Zbog straha sam prestala ici zubaru. Lijek koji mi je stavljen je ispao,zub je pukao.Zbog toga nisam ga mogla dobro prati pa se na njemu nakupilo mnogo prljavstine. Zub mi se raspada.Svaki dan ispadne jedan komadic. Bojim se da ce mi citav zub ispasti jer je ostao samo onaj dio koji je labav. Zelim ici zubaru a jako se bojim. Sta bi se trebalo uraditi ? Da li je bolno?

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

Da bi se utvrdilo što treba napravitit sa zubom ipak će te morati posjetiti stomatološku ambulantu.
Strah od zubara, je tema za sebe te Vam predlažem da potražite ustanove koje se s tim problemom dublje bave.
Moderna dentalna medicina je gotovo bezbolna, pa nemojte očekivati neke bolove bez obzira što se mora raditi.

seven7

Pitanje.

Imam ogroman problem po sličnoj temi. U posljednjih dvije godine, sami od sebe su mi ispali 3 zuba i 3 zuba mi je zubar izvadio, što je 6 u 2 godine. Jako me to zabrinjava jer već sama znam da nakon što jedan izvadim za dva mjeseca će novi zub biti problem. Mene zanima što je tome uzrok i kako to izliječiti? Nije problem izliječiti ili izvaditi taj jedan zub koji je trenutni problem, već me zanima kako to zaustaviti s obzirom da imam 27 godina i ovim tempom ću s 30 ostat bez zubiju. To je sve krenulo od stražnjih zubiju no lagano s približava prednjima, a inače imam jako lijepe i zdrave zube, koristim kaladont iz ljekarne i nije mi problem njega visoka cijena ako ičemu pomaže. Da li s tim ima veze stres (kao što neki nagađaju), kojem stručnjaku da se obratim te što da učinim jer umirem od straha i te bolove nažalost više psihički ne mogu podnositi.
Hvala unaprijed.

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

Vaš problem se rješava sustavnim planiranjem terapije.
Dakle potrebno je napraviti adekvatnu dijagnostiku, klinički pregled i plan terapije.
U dentalnoj medicini imamo konkretne probleme i konkretna rješenja za iste.
Predlažem Vam da posjetite stomatologa radi plana terapije.

dina1987

Postovani, zanima me zasto na dijelu zuba do zubnog mesa se pojavilo udubljenja kao da je zub pukao po sirini, u taj dio mogu staviti nokat da vam tako objasnim.moja doktorica kaze da je to od tvrde cetkice i jakog cetkanja.da li je to tacno ? Tu pojavu imsm na dva ili tri zuba na kojima su velike plombe , LP

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

razlog je ili pretjerana oralna higijena ili opterečenje zuba u kretnjama doljnje čeljusti u stranu.
Razliku je jako teško utvrditi putem interneta, a terapija je u potpunosti različita.
Ako je kolegica utvrdila da je stvar u četkici, počnite koristiti meku četkicu.