Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

trajni zubi - kada?

bojana

Postovani!
Moja kcerka ima 6 i pol godina i vrlo je zabrinuta zato sto joj se jos niti jedan mlijecni zubic ne klima (vrsnjaci su joj vec izmjenili gotovo sve zubice!). Svi su joj zubici zdravi, jedino sto su se s rastom celjusti razmakli, prorijedili.
Starije dijete mi ima 8 godina i tek dva trajna zuba, jos jedan mliječni mu se upravo klima. Niti on nikada nije imao karijes i ti mlijecni zubici su mu jos uvijek vrlo lijepi... no ipak i mene vec zabrinjava je li takvo usporeno opadanje mlijecnih zubica znak nekakvog nedostatka u organizmu? Spominje se nedostatak D-vitamina, kalcija i sl... Ima li razloga za zabrinutost?
I jos jedno pitanje... mojem najmladjem djetetu koje ima 17 mjeseci zubici takodjer usporeno nicu, ima ih tek 7. Moze li se to smatrati normalnim?
Unaprijed vam hvala!

Dr.sc. Silvana Jukić

Kod Vas se očito radi o genetici. Ne mojte se zabrinjavati jer vršnjaci sa 6 i pol godina sigurno nisu izmjenili sve zube (možda samo prednje). Usporeno nicanje i izmjena zuba imaju i svoje prednosti - zubi su duže zaštićeni okolnim tkivom i bolje su mineralizirani te se teže kvare kad izniknu.