Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Bronhitis,alergija

Darko Richter, dr. med.

Jedini pravi odgovor vam je ovaj: Ako vi ne znate od čega kašlje, kako da znam ja? najvjerojatnije ima običnu prehladu i kašlje. Nije mi jasno da niste u stanju raspoznati kašalj i pogoditi odakle ide, imate za sobom nekoliko desetljeća, i svjesni toga, ili ne, svaki od tih dana ste kašljali. Bez kašlja nema života dužeg od koje godine. Ako vam doktorica kaže da je to zdravi kašalj, onda misli da je dijete zdravo, tj. da ima običnu prehladu i malo više sekreta u nosu i grlu. Ali, vi s timeniste zadovljni. Vaše dijete - vaša briga, nije od vaše doktorice. Da vam priča kineski, latinski, hrvatski, stručno ili narodski, vi nikada ne biste bili zadovoljni. A rekla vam je, i nemojte mi pričati da to niste dobro shvatili, samo što, na drugu misao, ne želite to shvatiti. Inkomodira vas prolazni problem vlastitog djeteta, to je sve. Nije istina da ste jako zabrinuti.

gago

Inkomodira vas prolazni problem vlastitog djeteta, to je sve. Nije istina da ste jako zabrinuti.

Stvarno svašta,ova rečenica vam je bila sasvim suvišna.Ali vaše ogledalo,ne moje.

Mi smo sinoć zbog viskoke temperature i napadaja kašlja odveli dijete na srebrnjak.
Dijagnoza,bronhitis,pa produljili ventolin na još tri dana samo svakih 6h.
Dreniranje ne po leđima,kako je rekla pedijatrica,već sastrane.

I dežurni dr kaže da ovaj kašalj nije zdrav,takav ne postoji,a ni dijete nije zdravo.Tako da ipak ja nisam neka tuka koja ne razumije šta joj dr kaže za dijete.I ne tražim od nik9og da mi izliječi dijete preko noći,već da mi pomogne savjetima

Pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Gledajte, potrošili smo 2 strane foruma, a vi i dalje tapkate u mraku, jer, valjda tako želite. Naime, ne dajete podatke, ili ne znate što je bitno , ugalvnom piskarate. A evo vam bitni podatci za vašeg T-anđelka: imao akutnu urtikariju i simptome hunjavice, imao evidentirani wheezing (SVIRANJE ILI CVILJENJE ILI PISKANJE ILI ŠKRIPANJE U GRUDIMA). Jedno plus drugo = alergijska astma. Terapija: Flixotide 50, 2×2 potiska na Babyhaler. Uz to po potrebi Ventolin 2 potiska na Babyhaler svakih 4-6 h, ne više od 4 puta u 24 h. Ako ii dalje povremeno dobiva škripanje u grudima (a što vi niste smatrali vrijednim spomena, a imao je i jučer i to je ključno je za dijagnozu) to znači da ne dobiva dosta Flixotidea, i, ako nakon uredne doze od 2×2 i dalje povremeno zaškripi, osobito ako je to noću, znači da mu treba još nešto, a to još nešto jest Singulair Mini, granule, 1 vrećica na dan. To bi bilo to. Nikakav nalaz neće ovo promijeniti, može samo malo dopuniti.

gago

E baš tako ne znam što je bitno.Jer kad pitam dr ne dobijem nikakav odgovor.pedijatar tvrdi da bi dobili konačnu dijagnozu,rano je o tome.Kaže da mora proči bar nekoliko bronhitisa da bi se moglo raspravljati o astmi.
Ne podcjenjujem pedijatricu,niti bolo kojeg drugog doktora,ali na moje konkretno pitanje što je djetetu ne dobijem odgovor.Koji je razlog tome,zbilja ne znam.Ali zaasigurno mi je dosta tapkanja u mraku.Dr mi je sinoć točno pokazao di se nalazi taj sekret te u kojem položaju da dreniram dijete i za to mu puno hvala.Najviše me brinulo što kašlje pod ventolinom.

Vama također hvala,pogotovo na zadnjem odgovoru,koji je bio konkretan.
Do skorog tipkanja,ali sljedeći put s konkretnim pitanjima!

Srdačan pozdrav!

gago

Još nešto.
DA Vas citiram"A evo vam bitni podatci za vašeg T-anđelka"
Hvala Vam za ovo, jer malo ko bi se ovoliko potrudio.
Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Samo neurotik (pozitivni) bi se toliko potrudio, tako da ne znam jesam li normalan, ili ne.

gago

Normalan doktore,ali rijedkak slučaj tolike volje za pomoći drugome...

Nama se evo kašalj smirio.javi se tokom dana kašljucanje,svega par puta.
Više ne svira dok diše,ne hrpoće,ne fučka...ma super.
E sad pitanje.
Od 01.12.smo na ventolinu.Smijemo li sad ventolin maknuti iz terapije ili ga moramo postepeno smanjivati?
DR nam je napisala : terapija i dalje ventolin3x1potisak + flixotide2x2potiska...
Ima li potrebe za ventolinom,flixotide znam da ne smijem prekidat do kontrole,rečeno mi je već prije.

Hvala puno.

Darko Richter, dr. med.

Ventolin se daje kada ima smetnju, a kada je nema, ne daje se. Sada mu ne treba. Ne treba ništa posebno smanjivati.

gago

Poštovani doktore,svako dobro u Novoj Godini!!

Danas je naš malac opet dobio osip...ovaj put puno jači,čak po tabanima,dlanovima,genitalijama...što prije nije bilo tako...prije je bilo po licu,podlakticama vratu.
Prick test smo radili i negativan je.Tražila sam da još napravimo krvni test,pa smo i to napravili,nalaze ćemo dobiti za dva mjeseca,rekla nam dr.Ne znam zašto toliko dugo treba čekati nalaze,ali ne možemo to promijenit.
Vodili smo dijete danas s osipom kod pedijatra na zamjeni koji kaže da to nije alergija,nije ni zarazna bolest,već neke promjene na koži...koje ne bi s ničim povezali...
Ali da dajemo aerius sirup jednom dnevno kroz neko razdoblje da se ponovno ne javi osip.
Imao je i upalu uha pa je pio klavax,zadnju dozu je primio prije 36h.

Recite mi molim Vas,postoje li takve neodređene promjene na koži i liječe li se one sirupima tipa Aeriusa?

Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Malo sam luknuo u laboratorijske nalaze, i vidim da je ukupni IgE normalan (26,0), a specifični IgE na grinju je negativan. No, to još ne znači da dijete nije atopičar, tj. sklon alergijama. A osip koji opisujete, poslikajte na mobitel ili kameru, da ga pokažete kada dođete na naručenu kontrolu. Sigurno vam mogu reći da nema veze s Klavaxom od prije 36 h. Najvjerojatnije se radi o ekcemu, to bi vam neki dermatolog odmah mogao potvrditi (ili opovrgnuti). No, mislim da je ekcem. Pokušajte promjene namazati nekom kortikosteroidnom kremom (npr. floderm, Advantan, Elocom, Cutivate, itd., a. ako ima krastice il smeđkastu diskoloraciju promjene, kombiniranu kortikosteroidno-antibiotsku kremu, npr. Diprogenta, Belogent, Triderm), dvaput dnevno, 2-3 dana. Ako promjene brzo nestanu, to vam je najvejrojatnije ekcem. Kožu potom njegovati masnijim mlijekom ili kremama ili uljen (Linola Fett, Eucerin, Dercome, Nivea, i sl.), nakon svakog kupanja, i barem 1-2 puta dnevno. Uz Singulair, Flixotide možete probati dodati Aerius 1/2 žličice kroz 2-3 tjedna.

gago

Zahvaljuje se doktore na svemu!
Nema kožnih promjena kakve ste naveli.
Osip se povukao skoro u potpunosti...Samo na nekim mjestima koji su prekriveni odječom,vidljivi su još uvijek blagi prištići crvene boje.Ne ljušti se,nema krastica ni ničeg sličnog.
DR nam je u potpunosti izbacila flixotide i singular iz terapije,tj više ne prima nikakve lijekove.
Aerius ću mu davati.
Zadnje što je pojeo prije izbijanja prištića jeste bila torta,parfe iz slastičarne.Baka mu dala da jede s njom.
Ja osobno sumnjam na to da mu je naškodilo.
Ali ja sam laik,dr koja je vidla osip kaže da nije.
Probat ćemo s nekim od navedenih preparata za kožu koje ste naveli,dvaput dnevno.
Hvala još jednom na svemu!

Darko Richter, dr. med.

Meni isto baka ne izgleda krivom.

gago

Ovo me malo i nasmijalo.Prvo sam pomislila "koja baka?".
krivo sam se izrazila,možda.
Navela sam da je jeo s bakom jer mi zaista ne jedemo kolače iz slastičarne...dakle ovo mu je bilo nešto novo...
Ok da ne odem u nepoznatom smjeru na ovom forumu:

Dr.Z sam kod prvog pregleda navela da je suprugovu dijagnozu.Rekla je da nije povezano s djetetom.
Njegova dijagnoza je Dermatitis allergica e contactu L23
Alergija na Lanolin(epikutano testiranje)

Danas sam puno tražila na internetu o ekcemu pa sam se opet vratila na muževu dijagnozu.
Prije vam nisam spominjala,a možda sam trebala?
Može li to ipak biti povezano? I možemo li s tom sumnjom doći pred dermatologa s djetetom?

Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Kontaktni dermatitis nij ekcem, i nema utjecaja na pojavu ekcema u drugih članova obitelji. Ako cijete ima promjene po koži, u redu je da ga vidi dermatolog, pogotovo ako se vuku neki upitnici. Ja opet mislim da dijete ima ekcem, ali, kako ga nisam vidio, neka ga vidi dermatolog i presudi.

gago

Poštovanje doktore!
Nije nas dugo bilo.
Ovako:
Dermatolog je dao dijagnozu atopijski dermatitis.Dobili smo preparate za njegu kože.Elocom po potrebi.Ponijeli smo snimke osipa.I tako je dr sve i vidio...
Što se tiče naših bronhitisa.
Jučer smo bili na redovnoj kontroli.
Maleni opet jako kašlje i kad mu stavim ruku na leđa sve bridi...i čuje se kako lagano struže dok diše.
Dr nam je samo dala nalaze od alergotestova koji su uredni i ništa više.Tražila sam da ga posluša,učinila je to i rekla da mu nije ništa.Ima malo šlajma.I da je zdrav.
Terapije nikakve nismo dobili,samo rinolan pp.I više ne moramo dolazit na kontrole.
Mene zanima smijem li dati djetetu neki sirup da smiri taj kašalj?
Strah me da mu opet ne ode na bronhitis,jer kašalj traje već tjedan dana,odnosno baš ottkako se vrijeme naglo promijenilo s tim temperaturama.

Hvala unaprijed

Darko Richter, dr. med.

Ima AEDS, tj. "atopic eczema dermatitis syndrome". Kada bi imao alergiju, nazvali bismo to atopijskim dermatitisom ili atopijskim ekcemom. Ovako, dok nema te alergijske komponente, (a nije rečeno da je jednog dana neće ispoljiti, ali i ne mora), označava se tim akronimom AEDS. I terapija je ista, za oba ekcema, tj. AEDS i pravi atopijski ekcem, potpuno ista, osim što kod AEDS-a nema uputa za eliminaciju alergena, jer nema ni alergena. Što se tiče pluća, treba poslušati vašu doktoricu, i ne davati ništa, jer nema ništa na plućima. A o kašlju smo već popričali. Kašalj nije meta liječenja, već uzrok kašlja. Uzrok nije alergija, jer je nema.

gago

Malo sam luknuo u laboratorijske nalaze, i vidim da je ukupni IgE normalan (26,0), a specifični IgE na grinju je negativan. No, to još ne znači da dijete nije atopičar, tj. sklon alergijama.

Pzdrav!
Kopirala sam ovu rečenicu,pa da se nadovežem na našu dugu raspravu...
Cvjetanjem ambrozije ponovilo se upravo ono što se događalo cijelu prošlu jesen i zimu...
Kihanje,kašljucanje,osip ...
Ovaj puta je i pedijatrica ozbiljno shvatila njegove simptome.koje je prošle jeseni pokušala izliječiti ekspektoransima.
Otišli smo poslije Velike Gospe na more...tu smo izbjegli ono najgore...vratili smo se,počele kiše...susjed očistio ambroziju ...Dobili smo Claritine sirup
Ventolin nam nije zatrebao.
Zanima me je li sada pravo vrijeme za ponovit testiranje?I postoji li ono uopće?
Pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Ne postoji pravo vrijeme za testiranje, u smislu smjenjivanja crkvenih ili godišnjih doba. Postoji samo potreba da dijete na uzima antihistaminike, 7-14 dana do prick testiranja, a za testiranje specifičnog IgE iz krvi, niti to nije bitno, pa se testiranje m ože provesti i za Veliku i za Malu Gospu, a nije bilo izuzetno niti to da su neki taj liberalizam proširili na nedjelju, ili noćne sate. Jer im je tako odgovaralo. Samo, njih sam ipak napirio.