Kontracepcija

antibiotici

marijafi

Poštovana,
pijem Logest 6 mjeseci.
Zbog infekcije već sam mjesec dana na antibioticima. Najprije cefaleksin 2 tjedna nakon toga bez pauze Klimicin od 300 mg 3 x dnevno. U uputama za cefaleksin je pisalo da smanjuje djelotvornost pilula.
Zanima me da li ovako dugotrajna terapija antibioticima može imati taj učinak i da li mi je potrebna dodatna zaštita?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Nije. U temi Yasmin i drugi lijekovi imate popisane sve interakcije kontraceptiva.

Brinetq123

Poštovani,

Pocela sam biti yaz tablete zbog policisticnih jajnika, normalno mi je trajala menstruacija i sve, samo sto nakon menstruacije sam dobila smedji iscjedak koji se vec pojavljuje nekih 5 dana. Je li to normalno ili trebam obavjestiti gin o tome? I uz to, vec dva dana sam prehladjena pa mi je doktor prepisao antibiotik nesto kao sumamed, je li to utjece na yaz tablete? Vidjela sam vec ovakvih pitanja na vasoj stranici, ali mi se koji put nece otvoriti. Hvala unaprijed. Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o probojnom spoting krvarenju od pilula. Ne trebate na pregled, već nastavite s uzimanjem. Dodatna zaštita tijekom uzimanja antibiotika.