Kontracepcija

Bakrena spirala/ mirena

Ivanas123

Poštovani,

da li bi mi mogli navesti nuspojave za jednu i drugu spiralu?

i još jedno pitanje:

koji je postupak da se mirena dobije preko HZZO-a? Pročitala sam da je na osnovnoj listi lijekova, te da trebam imati više od 35 godina i obilne menstruacije što jedno i drugo imam ali moja ginekologica me upućuje da ju sama kupim u ljekarni. Koji su kriteriji po kojima se to određuje da li je dostupno preko HZZO-a ili sami moramo kupiti?

Hvala

Ivana

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ukratko uz bakrenu spiralu obilnije su menstruacije i duže traju. Dakle nije za vas.
Što se tiče Mirene preko HZZO-a o tome odlučuje vaša ginekologica. Dakle ona određuje to.
Znaju se kriteriji obilne menstruacije kao i definicija iste.Svakako je uz to nužno napraviti i krvnu sliku i željezo kao jedan od parametara procjene.