Kontracepcija

Dismenorea primaria

cereza

Poštovana,
Moja dijagnoza je dismenorea primaria,jakog intenziteta uz povraćanje zimicu gubljenja apetita prvog i drugog dana te sedmog i osmog dana ciklusa.U 2003 godini rađena je laparoskopija,nalaz uredan dakle ustanovilo se da se radi o dismenoreji pr.Nakon toga uzimala sam pilule ne konstantno već sa prekidima.U 2007 godini ležala sam u bolnici zbog istih bolova (par dana nakon menstruacije) gdje su mi radili CT (abdomen) i kolonskopiju.Nalazi uredni.Ali i dalje ništa mi nije pomoglo što se tiće ketonala,ibuprofena,voltarena.Nakon godinu dana života bez pilula uz jakih bolova ostala sam trudna.Rodila sam prije sedam mjeseci (trudnoća najbolji period mog života super uredna,porod odličan)dakle i nakon poroda ništa se nije promenilo,bolovi su ostali isti.Ginekološki pregled nakon poroda uredan.Ginekolog mi je savjetovao da nastavim dalje sa pilulama jer na žalost nema drugog rešenja.Razumijem moju bol prvog i drugog dana ciklusa ali i dalje ne razmuljem zašto se bolovi počnu ponovo sedmog i osmog dana ciklusa?Molim Vas za savjet?šta napraviti?probala sam piti i biljne tablete ali mi nisu pomogli.Unaprijed Vam hvala!
Srdečan pozdrav!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Nažalost, ne znam zašto imate bolove i sedmi i osmi dan. Imali ste čak i operaciju, obzirom da ni tada nisu ništa našli, ništa se ne može napraviti. Vi ste očito od onih pacijenata koji imaju bolove cijeli život, i bojim se da vam je pilula zasada jedino pametno rješenje.

cereza

Hvala Vam lijepa doktorice,eto sada mi je lakše s obzirom da sam pročitala na Vašem sajtu sve o kontracepciji.Samo bi Vas zamolila za savjet koje tablete koristiti?Od yasmin dobila sam osipe,a Diane bas nisam zadovoljna.Pila sam i Logest doduše bio mi je najbolji.Šta Vi mislite da počnem piti Triquilar (pročitala sam na vašem sajtu o kontracepciji da su biljne).Čitala sam da može pomoči i nitroglicerinski flasteri.Šta Vi mislite o tome?
Unaprijed Vam hvala doktorice.Oprostite na smetnji.....

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ovo ste nešto krivo shvatili za Triquilar, nisu biljne, nego najnormlniji hormonski kontraceptiv. Nitroglicerinske flastere isti ne bih preporučila, premalo je iskustava sa tim. Vjerojatno je najbolje ponovo pokušati sa Logestom.

cereza

Poštovana doktorice!

Počela sam piti Logest,pijem već dva mjeseca.Počela sam treću kutijicu jučer.Nisam imala nikakvih problema osim par prištiča,pogoršanje tena.Problemi su se riješili na početku menstruacije,znači kada dobijem menstruaciju nemam bolova,ni temperaturu ne povračam,mogu jesti.Međutim onaj famozni sedmi i osmi dan kada prestanem krvariti ništa se nije promjenilo i dalje sam u krevetu s bolovima da se nemogu ni okrenut ni diči od jakih kontrakcija u trbuhu.Gubim teka ali ne povračam kao prije ali zimicu da i pobljedim poput zida.Ginekolog mi je rekao da je takva dismenorea nažalost da je moj menstrualni ciklus jednostavno takav bolan da mi jedino može promjeniti tablete.Rekao mi je da popijem još jednu kutijicu Logesta a ako i dalje me boli da će mi promjeniti i dati tablete Yazz.Dosada nisam ih pila.Šta vi mislite o svemu?
Inače sam obavila labaratoriske nalaze dva puta vadila sam krv zbog jetrenih proba.Na prvom nalazu ALT je bio malo povišen (normalno je do 36 kod mene je bilo 43)ostalo sve u redu,mokrača također.Na drugom nalzu ALT je bio u redu i ostale enzime.Pazim dosta na prehranu i pića,nisam pušač ne konzumiram alhohol niti gazirana pića.
Šta bi mi savjetovali?da počnem piti Yazz?

Hvala Vam lijepa!
Pozdrav

Natalija Beljo, dr. med.

Kako ste počeli piti treću tabelicu popijte je do kraja i ako se stanje ne mijenja pređite na YAZ jer on u sebi sadrži hormon koji smanjuje bolnost u ciklusu.Ono sta morate imati na umu je da i Logestu i bilo kojioj drugoj OHC treba vremena da postignu osim na zaštitu počnu djelovati i na ostalo.

cereza

Poštovana doktorice!
Imam jedno kratko pitanje.Prije nego što sam počela piti Logest,pila sam biljne tablete za olakšavanje tegoba za vrijeme menstruacije.Malo su mi pomogli ali ipak najbolji lek su pilule.Prestala sam piti kad sam počela sa Logestom.Pitanje je dali bi mogla uz Logest piti i biljne tablete?

Lijepi pozdrav!

Natalija Beljo, dr. med.

Možete ali ne znam zasto ako su Vam OHC riješile tegobe.

cereza

Poštovani,

Pijem Logest već 10 mj. Bolovi su se znatno smanjili ili uopće ih nema. Zadnju menstruaciju sam imala 06.11.10 ali nakon 20 dana znači 26.11.10 počela sam ponovo krvariti jako malo i to samo u popodnevnim satima. Osjećala sam se isto kao da imam menstruaciju, lagana bol više u desnom jajniku.Krvarenje nije prestalo od onda znači traje već 8 dan ali jako jako malo. Ovo mi se nije do sada dogodilo ili se ne sjećam pa nisam sigurna dali je to menstruacija ili krvarim zbog nečega drugoga? Inače pregled kod ginekologa obavljam redovito svakih šest mjeseci, zadnji pregled je bio prije 4 mjeseca, nalaza papa testa uredan, ultrazvuk i pregled uredan.

Natalija Beljo, dr. med.

Ako ste nekada napravili preveliki razmak od uobičajenog vremena pijenja tbl. može biti razlog tog probojnog krvarenja. Ukoliko se ono ne bi pojačavalo pijte blister do kraja , a ako bi postalo jače javite se ginekologu da pojačate dozu ili ev. pređete na drugi OHC. Ono najvažnije je da u cijeloj toj situaciji zaštita nije smanjena.

cereza

Krvarenje nije se pojačalo, ja sam popila tablete do kraja i dobila menstruaciju kako je i trebalo 04.12.10 i trajala je kao i uvijek , tako da krvarenje je prestalo. U svakom slučaju hvala vam lijepa na odgovoru.

Lijepi pozdrav,