Kontracepcija

kontracepcijske pilule

mony

Na preporuku ginekologice počela sam piti pilule logest zbog policističnih jajnika.koliko su te pilule pouzdane u zaštiti od neželjene trudnoće?nakon koliko vremena od uzimanja prve pilule se mogu smatrat zaštićenom?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Mony, vi bi trebali malo čitati ove stranice. Zaštićeni ste od prvog dana, potpuno pouzdano.

zyllia

Danas bih trebala početi uzimati pilule budući da mi je prvi dan menstruacije. No,brine me što ako nešto pođe po zlu i dobijem npr. proljev ili povraćam? Imam samo jedan blister pilula jer mi u ljekarni nisu htjeli dati više. Ako dođe do potrebe za uzimanjem zamjenske pilule bih li je ja trebala uzeti iz postojećeg pakiranja ili pak iz zamjenskog blistera koji nemam? Preporučujete li mi da molim svoju ginekologinju da odobri uzimanje 2 blistera odjednom?

Unaprijed hvala

Natalija Beljo, dr. med.

Mislim da ne bi trebali biti takav paničar. Vi počnite piti i ako unutar 2 sata dobijete proljev ili povračate iz blistera koji pijete popijte dodatnu. Sretnohappy

ema542

Mene zanima da li beli luk kao prirodni antibiotik moze uticati na delotvornost pilula, zbog oslabljenog imunitet pocela sam da gutam (ne mogu da ga jedem zbog mirisa) po jedan cen dnevno i interesuje me da li vi savetujete prestanak koriscenja pilula posle odredjenog vremenskog perioda ili to treba uciniti onda kada pozelimo bebu happy Hvala unapred!

Natalija Beljo, dr. med.

Bijeli luk ne utječe na OHC, dok je s krvnim nalazima sve u redu ne trebate prekidati piti.

Allyce

Poštovana, u svojim prijašnjim postovima spomenula sam kako koristim Novynette pilule. Ovih dana nešto se loše osjećam kao pred gripu ili virozu pa me zanima koje lijekove smijem koristiti u slučaju povišene temperature? Zahvaljujem.

Natalija Beljo, dr. med.

Možete Lupocet,Neofen.

Allyce

A što je s Aspirinom+C?

angelicFruitcake

Postovana doktorice,
uzimam novynette od aprila prosle godine i sutra bih trebala poceti sa novom kutijom, ali sam veceras, sedmog dana pauze, imala odnose. Da li je zastita pouzdana?
Hvala unapred na odgovoru!

Natalija Beljo, dr. med.

Allyce Možete.
angelicFruitcake Zaštita ista.

zyllia

Poštovana,

nedavno sam završila s pijenjem prve kutije Lindynette tableta. Dobila sam "menstruaciju",no ona je poprilično obilna. Nikad na prirodan način nije bila takva. Ugrušci su također vrlo veliki. Jedan je u komadu bio veličine mog dlana. Kako više nisam znala što učiniti,stavila sam na trbuh ledene jastučiće iz škrinje da mi se suze krvne žile i umiri krvarenje.

Zašto mi se to događa? Inače je tijekom pijenja sve bilo u redu,osim probojnih krvarenja. Čak me i trbuh sad manje bolio nakon popijena prva blistera. Hoću li trebati prestati uzimati pilule i hoću li uopće moći piti bilo koje?

Lijep pozdrav

Natalija Beljo, dr. med.

Tako se kod nekih pacijentica nakon prve kutije zna dogoditi , ako bi se ti isto ponovilo i nakon druge javite se ginekologu.Komadi koji su ispadali su ugrušci krvi.

Poštovana doktorice,
imam 17 godina i htjela bih uzimati kontracepcijske pilule ali još nikada nisam bila na ginekološkom pregledu,općenito nemam nikakvih zdravstvenih tegoba znaci u potpunosti sam zdrava,pa me zanima dali bih trebala ici na neke određene preglede ili mogu dobit pilule i bez pregleda?

Natalija Beljo, dr. med.

Bez ginekologa nema ni kontracepcije, tako da prvo svakako do ginekologa.

Dobar dan!Pročitala sam Vaš post o kontracepciji i razumijem da tbl imaju zaštitu 21+7 dana,samo što sam negdje i pročitala da do neželjene trudnoće najviše i dolazi u toj sedmodnevnoj pauzi!Moje pitanje je,dali je to sigurno ako ja popijem tbl u 22h npr i poslje toga imam odnos bezbrižno?Sad mi počinje 4 mj uzimanja,i redovito ih uzimam i jako pazim na vrjeme uzimanja,samo pomalo sam paničar pa želim bit 100% sigurna!Nemojte mi zamjerit na glupavom pitanju sad

lola23

Pozdrav
Imam 23 godine i prvi puta sam počela piti pilule. Od ginekologa mi je propisano da pijem Lyndinette 30. Iz prvog pakovanja sam popila 17 tableta, svaki dan redovito u isto vrijeme. Prve 4 nisam popila jer je u ´´uputama´´ ginekolog mi napisao da trebam počet od trećeg dana ciklusa, a meni je bio već sedmi. Sad mi je vrijeme sedmodnevne pauze, točnije danas je četvrti dan i pojavio mi se roskasti iscjedak. Vrlo malo, možda u dva navrata. I poslije više ništa. Pročitala sam da kod prvog pakovanja menstruacija skoro pa izostane pa me sad zanima jel to to ili je nešto drugo u pitanju.
I slijedeće moje pitanje je kad počnem novo pakovanje piti osmog dana od pauze dali sam odmah zaštićena već sa prvom tabletom od trudnoće ili bi trebala imati i dodatnu još zaštitu??

Oprostite ako se pitanje već ponavlja.. Samo želim biti sigurna da ne radim nešto krivo.
Hvala Vam happy

Natalija Beljo, dr. med.

FullmetLic. Zaštićeni ste
Lola 23. To je mjesecnica i zaštićeni ste od prve

zyllia

Poštovana,

u subotu sam u isto vrijeme uzela kontracepcijsku pilulu i tabletu aktivnog medicinskog ugljena. Sad sam u panici jer sam kasnije pročitala da joj ugljen smanjuje djelovanje. Također,ugljen nisam popila zbog proljeva ili povraćanja već zbog obične nadutosti. Popila sam ugljen i jučer iz istog razloga,no ujutro,a pilulu uzimam u 20 h. Danas ću popiti posljednju pilulu iz blistera. Prošli sam put menstruaciju dobila u petak,no tada sam još prije imala blage bolove u donjem dijelu trbuha i ostale tipične simptome. Sad ih nemam,pa se pitam znači li to da će krvarenje izostati?

Zanima me i zašto u pakiranju pilula ne piše ništa za slučaj s aktivnim ugljenom?

Srdačan pozdrav

zyllia

Poštovana,

u subotu sam u isto vrijeme zbog napuhnutosti (ne zbog proljeva ili povraćanja) popila tabletu aktivnog ugljena i kontracepcijsku pilulu. Sad sam u panici jer sam kasnije pročitala da ugljen smanjuje djelovanje pilule. Iz istog razloga i jučer sam popila ugljen ali ujutro,a pilulu navečer. I zašto to ne piše nigdje u uputama?

Danas uzimam zadnju pilulu iz blistera,a nemam još nikakve simptome menstruacije kao nakon prošlog popijenog, prvog, blistera.

Srdačan pozdrav