Kontracepcija

Kontracepcijske pilule i pušenje

tonkica65

Poštovani,imam manje od 20 godina i mjesec dana pijem kontracepcijske pilule Axira 35. Međutim,imam lošu naviku pušenja do 5 cigareta dnevno. Postoji li koji rizik povezan sa pilulama u mojoj dobi? Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
rizik od tromboembolije veći je kod žena koje puše i starije su od 35 godina. Pošto ste Vi puno mlađa, a i količina cigareta nije velika kod vas nije povećan rizik. Potrebne su samo redovite kontrole i ukoliko su nalazi uredni nema opasnosti.

succi

Poštovani,
Pijem Yaz pilule već 5 godina bez prestanka i bez problema.Imam 25 godina. Zanima me da li smijem da konzumiram cigarete dok uzimam Yaz pilule. Pusim samo dvije godine, i pokusavam prestati, tako da ne pusim po sedam cigara dnevno i to ne svaki dan. Pojavile su mi se popucali kapilari po butinama, (moram naglasiti i da sma izrazito svjetle puti). Uradila sam posljednji put krvne pretrage. 17.01.2017. godine, i ovo su bili rezultati nalaza koji koliko ja znam su bitni za odredjivanje rizika od tromboze. INR mi je bio: 0,92 (normalne vrijednosti su od 0.90 do 1.27), MPV je 6,8 (normalne vrijednosti su: 7,70 do 10,4), PLT je 237 (normalna vrijednost je od 150 do 400). Moram naglasiti da sam poprilicno aktivna osoba, da redovno uzimam dodatne vitamine, pogotovo C vitamin. Zanima me koliko je rizik za trombozu kod mene na osnovu svega ovdje napisanog i ovih nalaza?.

Unaprijed hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
obzirom na dob, laboratorijske nalaze i broj cigareta, kod vas nije povišen rizik od tromboembolije.