Kontracepcija

Krvarenje- Yaz

Poštovani,

pijem Yaz pilule već 3 godine. Dosada nisam imala nikakvih problema. No nakon što sam odgodila menstruaciju (nisam popila bijele tablete) počela sam piti novu kutiju. Popila sam ju do kraja i dobila normalnu menstruaciju. Tada sam počela piti novu kutiju. No problem je nastao kada sam nakon popijenih 11 tableta iz nove kutije dobila lagano krvarenje. Ono traje već 4 dana. Nije konstantno i pojavljuje se povremeno. Nije obilno i više je smeđe boje. Zanima me imam li razloga biti zabrinuta i je li to zbog toga što sam odgađala menstruaciju? Trebam li otići na liječnički pregled? Unaprijed Vam se zahvaljujem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije problem. Radi se o spotingu. Ne trebate ići kod ginekologa za sada.

Memic

Poštovani,
Jedno pitanje. Pije Yaz vec nekih 8 mjeseci. U prva tri mjeseca su mi se pojavljivao smeđi iscjedak, te sam se obratila doktorici i ona je rekla da je to normalno. Medjutim juče, na šesnaestoj tableti sam počela krvariti kao da imam menstruaciju i evo već dva dana je tako. Pilule sam uzimala redovno, nisam zaboravila da ih pijem. Da li treba da idem ginekologu?
Hvala unaprijed.
Lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne trebate nigdje. Nastavite dalje u isto vrijeme prema navedenoj shemi.

Memic

Nastavila sam piti, i krvarila sam nekih 5 dana, sada mi prestaje, a inace dolaze mi bijele za 2 dana, trebala bih dobiti menstroaciju redovno na trecoj bijeloj tableti. Da li znaci da je necu dobiti, jer sam krvarila sada 5 dana, ili da je ocekujem?
Hvala unaprijed.
Lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nećete dobiti.

Memic

Hvala na odgovoru. Samo jos nesto. Da li treba da nastavim da ih pijem kao do sada, ili nesto da mijenjam, s obzirom da sam na sredini kutije dobila? Da li radi toga sto se sada ovako desilo znaci da ce mi i slijedeca doci u periodu kada mi je ova dosla, odnosno da li ce i slijedeca poraniti? Da li treba da popijem i 4 bijele ako necu dobiti ili da nastavim odmah sa rozim. Da li treba nesto da uradim da se ona unormalizuje i pocne opet dolaziti na bijelim?
Unaprijed zahvaljujem na vasem vremenu.
Srdacan pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nastavite odmah s rozim.

mid-za

Poštovani,
zadnji put na ginekološkom pregledu doktorica mi je preporučila da promijenim tablete te mi je umjesto Belare, koju sam do tad pila, preporučila Yaz. Rekla je da ih počnem piti na prvi dan mensturacije (u srijedu sam popila zadnju Belaru, a u ponedjeljak prvu tabletu Yaz), dakle, rekla je da ne čekam 7 dana pauze nego odmah prvi dan ciklusa da počnem piti Yaz. Danas trebam popiti zadnju bijelu tableticu i sutra trebam krenuti s novom patronom Yaza, međutim, menstruacije nema na vidiku. Malo me to brine. Sutra ću zvati doktoricu ali zanima me i vaše mišljenje – da li da nastavim piti novu kutiju ili ne? Tablete sam redovito pila i vjerujem da je ovo samo zbog promjene tableta ali nisam sigurna kako postupiti.
Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sutra krenite s novim blisterom. Neki put uz navedene pilule izostane menstruacija.