Kontracepcija

Lindynette zaboravljena pilula

martina32

Poštovani!
Pijem već dosta dugo lindynette i desilo mi se ovaj put da sam zaboravila 13-tu tabletu popiti. Prošlo je točno 24 sata tako da sam u panici sad popila tu zaboravljenu tabletu. Da li sad moram popiti i tu koja je namjenjena za danas ili ću ju sutra popiti i produžiti uzimanje za jedan dan? Da li nastavljam odmah slijedeću kutijicu ili pravim pauzu od sedam dana? Malo su mi uputstva nejasna. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, sutra nastavite s uobičajenim uzimanjem (dakle, produžit će se cilkus za jedan dan), a zatim napravite pauzu. U idućih 7 dana koristite dodatnu zaštitu.

martina32

Pozdrav!
Napisali ste mi da da nastavim normalno piti pa će mi se produžiti jedan dan ali s obzirom da mi je bilo to vrijeme za popiti redovnu tabletu popila sam tu preskočenu. Napisala upit vama te sam proučavala uputstva na kojima piše da u drugom tjednu popijem tu zaboravljenu a onu koju sam taj dan trebala popiti popijem makar i značilo da se popiju dvije isti dan. Te je prošlo nekih 2-3 sata kad sam popila i drugu. Sad kad sam dobila vaš odgovor sam u dilemi. Jesam li pogriješila što sam dvije popila!? Jel nastavljam normalno do kraja pa pauza 7 dana? Do kraja moram koristiti dodatnu zaštitu a jesam li od slijedeće ture zaštićena ili se moram dodatno i dalje zaštititi? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dobro ste napravili. Mislim da smo se krivo razumjeli obzirom na dane, ali bitno je da Vam se ništa ne može desiti. Tijekom idućih 7 dana koristite dodatnu kontracepciju, iako su šanse da je došlo do ovulacije samo teoretske. Nakon toga zaštita je potpuna. Popijte kutiju do kraja, učinite pauzu od 7 dana i nastavite s novom.