Kontracepcija

Mirena

hanica

Poštovani! Nakon korištenja qlaria tebleta 8 mjeseci na preporuku mog doktora 09.01.2014. godine umetnuo mi je spiralu mirenu treći dan ciklusa. Nakon 27-og dana tačnije 01.02. pojavila mi se sukrvica koja se pojačala 07.02. i djeluje kao da sad imam menstrualni ciklus koji još uvijek traje. Bez bolova i nije previše obilan više je kao sluzav. Moj doktor mi nije skoro ništa objasnio kakav će mi biti menstrualni ciklus, ali sam čula ai pročitala u upustvu da će se pojavljivati točkasto krvarenje. Pa Vas molim ako možete da mi objasnite za menstrualni ciklus sa spiralom mirena. Unaprijed se zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

To je spoting krvarenje. Ne brinite. Što se tiče daljnjih menstruacija, moguće je da nećete ni menstruirati uz mirenu ili će izgledati kao dan dva smeđeg iscjetka.

hanica

Pošto sam prvi put dobila mens. ciklus da se za ovo može reći da je produženi ciklus i da će se smiriti ili prestati . Da budem iskrena pošto sam imala problema sa qlariom tabletama koje sam sama prestala piti sad se bojim da mi se ne ponovi ista stvar tj. da imama dva putu mjesečno menstr.ciklus koji je povezan sa smeđim iscjedkom

Dejan Šakoronja, dr. med.

Budite strpljivi ciklus-dva. Smetnje koje imate su uobičajne nakon insercije uloška.

hanica

Da li smije nešto koristiti za ublažavanje ovih tegoba koje izaziva spirala mirena jer su dugotrajne i iscrpljujuće i šta se desi ako se ustanovi da se spirala pomjerila.
S poštovanjem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće je uzimati gestagene. Ako se pamakne ili spusti, mora se izvaditi.

hanica

Molim Vas da mi još objasnite ako se pomjeri ili spusti kakvu vrstu krvarenje izaziva da li je obilno ili ne. Unaprijed se zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Slične ovima koje imate premda nema pravila. Savjetujem da otiđete na kontrolni uzv.

hanica

Pošto moje tegobe sa mirenom nisu završene, bila sam na kontroli u aprilu mjesecu i bilo je sve uredu, krvni nalazi, CRP i nalaz urina, a ultra zvuk je bio uredan. Na jedno od mojih pritanja ste odgovorili da gestageni zaustavljaju probojno krvarenje da li se smije koristiti dabroston tablete uz spiralu mirenu. I da li je moguće da privikavanje organizma može trajati i do godinu dana. Unaprijed se zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Oba odgovora su da su potvrdna.

hanica

Milim Vas da mi objasnite ako možete na osnovu ovog što vam napišem. Sa spiralom mi menstr.ciklus traje između 6 do 10 dana. Tri dana poslije ciklusa mi se javi jako oštra bol u prijedjelu lijevog jajnika i tad mi se javi ovakva vrsta krvarenja koja nisu obilna malo je pojačano u jutarnjim satima, a kasnije skoro ništa. Više mi djeluje kao da mokrim krv. U aprilu sam izvadila sve nalaze koje sam navela u predhodnom pitanju koji su bili uredni. Objašnjenje mog doktora je samo privikavanje na spiralu i da budem strpljiva. Može te li mi Vi nešto konkretnije objasniti zašto se javlja ta oštra bol?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam koji je uzrok boli. Savjetujem laboratorijsku obradu i cervikalne briseve.

hanica

Vieć od godinu dana sam postavila spiralu mirenu međutim mojim tegobama nema kraja, još nikad mi se nije ustabilio menstrualni ciklus. Još uvijek imam točkasta krvarenja koji nekad dugo traju pa čak i po cijeli mjesec. Molim Vas da mi kažete da li je moguće da privikavanje organizma na spiralu može trajati duže od godinu dana. Kad god odem svom doktoru i radim nalaze sve uredu, ali ovo ne prestaje i nikad mi ništa ne propisuje za prestanak ovih tegoba samo mi kaže organizam se privikava. Ja sam sad i ne mogu pratiti kad imam redovan ciklus jer slabo krvarenje traje po cijeli mjesec, sa kratkim prekidima dva do tri dana pa ponovo. Unaprijed se zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sugeriram da napravite cervikalne briseve. Tako duga prilagodba nije moguća.