Kontracepcija

Mirena

Tamara

Imam 45 godina. Htjela bih si ugraditi spiralu Mirena, ali sam čula da nekoliko godina nakon njenog umetanja menstruacije potpuno prestaju, tj. ulazi se u klimakterij. Da li je to točno? Ne bih željla ući u klimakterij s npr. 48 godina ako prirodno mogu npr. u 50-oj godini. Hvala na odgovoru.

doc. dr. sc. Branko Radaković

Točno je da nakon godinu dana ili dulje upotrebe Mirene jedan dio žena u potpunosti izgubi menstruaciju. No radi se o lokalnom učinku na sluznicu maternice, a ne sistemskom. Ginekološki hormonski status žene se ne mijenja i ona zbog upotrebe Mirene ne ulazi u klimakterij. S toga je ta informacija potpuno pogrešna.

anaorao

2009.god. sam zbog anemije završila u bolnici, u 2. mj 2010.g. ugradila mirenu. U 9. mj.2011. ponovno u bolnici-Thrombosis sinus sygm.dex., sinus sagitalis et v. jugularis dex. nakon čega sam na terapiji martefarinom već 4 godine. U 3. mj. 2015.g. vadim mirenu ( nakon pet godina), zbog tromboze ne stavljam odmah drugu, ali zbog preobilnih krvarenja ponovno stavljam mirenu i već nakon 15-ak dana nalaz PV je katastrofa! Uvijek je bio oko 0,30, sada 0,66! Povećavamo količinu martefarina svaki tjedan po malo, da bi odjednom pala vrijednost na 0,13. Smanjujemo martefarin u pola- vrijednost: 0,45... Iako mi je ginekolog rekao da mirena ne utječe na trombozu, sve ovo mi upućuje da je mirena imala utjecaja... Što učiniti u ovom slučaju???

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nema implikacije na trombozu niti na vrijednosti PV. Prije možda prehrana utječe na vrijednosti PV-a. konzultirajte hematologa.

ivona44

Postovani imam 36 godina i 3 poroda iza sebe. Menstruacija uredna sve uredu bez promjena i bolova. Probala sam hormonsku kontracepciju u vidu tableta i nisma podnosila imala sam glavobolje i bolove u lijevoj nozi dali sam kandidat za mirenu s obzirom da mi treba samo za kontracepciju i s obzirom da nemam nikakvih problema sa menstruacijom. Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam.