Kontracepcija

operacija i logest

edta

Pijem Logest 2 godine. Danas mi je 21. dan ciklusa i nakon 7-dnevne stanke ne bih započela novo pakovanje Logesta jer imam zakazanu ekstirpaciju fibroadenoma u dojci dana 29.10.. U uputama Logesta sam pročitala da treba prekinuti uzimanje Logesta mjesec dana prije operacije kako ne bi došlo do venske tromboze ili plućne embolije. Strah me da bi možda trebala imati i dužu stanku od mjesec dana do operacije; iako je anestezilog rekao da bi se operacija mogla obaviti i 15 dana nakon prestanka s uzimanjem Logesta. Zanima me Vaše mišljenje kao ginekologa da li bi bilo bolje da odgodim operaciju za 11. mjesec ili možda i duže (fibroadenom nije hitan za vađenje)? Da li nakon operacije mogu ponovno uzimati Logest i kada ga mogu ponovno uzimati? Da li nakon obavljene operacije postoji veći rizik za pojavu venske tromboze ili plućne embolije?
Zahvaljujem se unaprijed na danom odgovoru.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Povećani rizik tromboembolije oko operativnog zahvata nije zbog same operacije, nego zbog mirovanja poslije nje. Vaša operacija bit će kratka, i poslije nje praktično ni nećete mirovati, tako da se vaš rizik neće ni povećati. Zato ne morate odgađati operaciju, a poslije nje možete nastaviti uzimati Logest s prvom menstruacijom.

edta

Hvala Vam na ovako brzom odgovoru. Umirili ste me i puno mi je laše otići na operaciju.

edta

Još jedno pitanje: Što bi bilo najbolje koristiti za kontracepciju u vrijeme prekida uzimanja Logesta? Prezervativi mi nisu baš od povjerenja. Hvala.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Nažalost nema treće - ili nepouzdani kondomi, ili pouzdana hormonska kontracepcija. Intrauterini uložak (spirala), koja je pouzdana, se stavlja na 5 godina.

em92

Poštovani,

pijem logest već 16 mjeseci i imam 23 godine. Prije tri dana sam završila na hitnoj jer mi je preskočilo koljeno(nezna se još točna dijagnoza, ali nema prijeloma) te nosim longetu, a kroz par dana idem na artroskopiju. Danas sam popila 8. pilulu, dakle 1. u drugom tjednu, zadnji odnos je bio prije pet dana. Zanima me ako sam zaštićena ukoliko sad prestanem piti pošto mi je to danas ortoped savjetovao, i da li postoji opasnost od venske tromboze pošto u uputstvima piše da se 4 tjedna prije operacije mora prestati uzimati logest , a to znači da ću ja imati stanku najviše tjedan dana? Sad me strah ići na operaciju, a pošto sam hitni slučaj, nema mogućnosti odgode.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru,

LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prekinite s uzimanjem. Ipak se radi o manjem zahvatu a ne opsežnijoj operaciji te ne trebate brinuti.

pitanjeee

Postovani zanima me da li je uvek neophodno prekidanje uzimanja pilula zbog operacija? Ili ipak zavisi o kakvoj je operacija rec,mislim ako se posle operacija lezi samo par dana da li nesto moze da se dogodi? Unapred vam hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

U principu da. Treba prekinuti s uzimanjem osim kod malih zahvata.

pitanjeee

Hvala puno na odgovoru,imam jos jedno pitanje do kakvoj komplikacija moze doci ako se ne prestane sa pilulama? Pozdrava i izvinite na smetnji.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pročitajte sve o kontracepciji od dr. Dmitrović na našim stranicama.
Najgore i najopasnije komplikacije su karcinom dojke i tromboza.