Kontracepcija

Novynette i povraćanje

desperate_housewife

Postovani/postovana,

Prvi put sam pocela sa kontracepcijskim pilulama Novynette, tj. sa pilulama uopce, na 1. dan menstruacije. Nakon popijene 11. pilule u 17 h, povracala sam oko 2 ujutro od alkohola...nisam uzimala dodatnu tabletu nego nastavila sa novom tabletom slijedeci dan u isto vrijeme i imala spolni odnos bez kondoma...Po racunanjima, bili su mi plodni dani....citam da ako je proslo vise od 2 sata od povracanja da nema panike za trudnocom i da se tableta apsorbirala, i da sam normalno zasticena i dalje, do kraja kutije... jeli to tocno?? molim vas potvrdite mi....imala sam abortus u 1. mjesecu, nako nezasticenog spolnog odnosa, pa me sada i pod pilulana hvata panika....molim vas, odgovorite....hvala, srdacan pozdrav.

desperate_housewife

"citam da ako je proslo vise od 2 sata od povracanja da nema panike" -> krivo sam napisala...mislila sam ako je proslo vise od 2 sata od uzimanja pilule...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nema straha od povraćanja i nedjelotvornosti pilula.
Prošlo je više od 2 sata. No pitanje je uzimanja pilula i alkohola, koji smanjuje učinkovitosti istih.
Morate odlučite želite li piti pilule ili alkohol, nikako jedno s drugim.

desperate_housewife

Znaci niti vikendom ne smijem popiti alkohol? ne pijem svaki dan, naravno, ali recimo svaki vikend, svaki drugi?
Jos me nesto muci....Menstruacija je pocela 19.3., i nemoguce da jos uvijek traje, ali ja i dalje imam lagani krvavi iscjedak neugodnog mirisa ....je li to nuspojava pilula ili?

Dejan Šakoronja, dr. med.

To je mrljasto krvarenje, koje neki put može potrajati cijeli ciklus. Zaštita je sigurna. Iscjedak ako ima miris odraz je upale u rodnici tj. bakterijske vaginoze te je nužna terapija.
O alkoholu sam vam rekao pa se ne bi ponavljao.

desperate_housewife

U redu hvala....slijedece pitanje....u uputama koje sam dobila uz Novynette pise "zapoceti sa uzimanjem pilula kad se dobije prva menstruacija nakon abortusa"....sto ja nisam napravila jer nije bilo potrebe za pilulama jer nisam imala partnera....dakle, abortus je bio u 1.mjesecu, s novynettama sam pocela prvi dan menstruacije u 3.mjesecu...sad me zbunjuje to u uputama...sta sad pak to znaci?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ništa ne znači. Možda malo loše napisano. Vi možete početi i s pilulama nakon 6 mjeseci od pobačaja. To se mislilo kao najranije moguće.
Vi ste dobro postupili i ne brinite.

tkunic1

Poštovani,
danas sam uzela tabletu u uobičajeno vrijeme, a nakon 3,5 (ili 4h), nastupio je proljev. Za svaki slučaj uzela sam još jednu malo prije odnosno 8h nakon prve. Sada sam na forumu pročitala da je dovoljno 2 sata da se tableta apsorbira, pa me zanima da li je tome tako? Znači li to da ako proljev/povraćanje nastupe 2h nakon uzimanja tablete ne moram uzimati drugu ili je ipak potrebno više vremena?
Hvala unaprijed. Lp.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako je. Ali niste pogriješili uzevši dodatnu. Dalje po jednu u uobičajno vrijeme.