Kontracepcija

oskudni ciklus

carnot

Postovani doktore,
Unazad 2 godine, dogodi se da uzastopno 2 meseca (decembra i januara ili maj i juni) gotovo I da menstrualni ciklus izostane (kolicina je mala I ima je samo pri urinarenju a ne na pampersu). Zatim je sve u redu.Imam 36 godina I nemam dece. Bila sam u strahu da nije rec o rana menopauza, pa sam napravila pretraga spolnih hormona. Bile su u redu. 17 alpha hydroxy progesterone su; 0, 51ng/ml I 1, 54 nmol. AMH je 2, 45mg/l I 17, 49 pmol/l. Ginekolog kaze da je zasad ok ali sam ja svaki mjesec u strahu sto sad,kolka kolicina. Htjela bih imati djece ali svaki mjesec odlazem bilo sto probati u nadu da se ciklus uredi. Molim vase mislenje. Hvala vam unaprjed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vrijednosti AMHa manje od 15 ukazuju na umanjenu plodnost. Gdje su vam ostali hormoni? FSH, LH, E2, progesteron, TSH?