Kontracepcija

PCOS i Mirena

daxy

Pozdrav! Imam 36 godina, od 17. godine imam dijagnosticiran PCOS. Imala sam problema sa zanošenjem i na terapiji Gluforminom ostala 2 puta trudna i rodila dvoje djece. Trudnoće su bile donesene, ali uz gestacijski dijabetes koji sam dijetom držala pod kontrolom. Djeca su bila 3550 i 3830 g teška.
Nakon druge trudnoće počela sam piti Cerazette, no stalno sam krvarila, pa sam prešla na Claira tablete. Prije tjedan dana bila sam na sistematskom, i krvni nalazi su mi ok osim ALT, AST i GGT koji su trostruko veći od normalnih vrijednosti. Masnoće i šećer mi je pri gornjoj granici.
Ginekolog mi je rekao da odmah prekinem kontracepciju, i damogu staviti Mirenu.
Imam prekomjernu tjelesnu masu (BMI skoro 40), ne pušim. Papa nalaz uredan.
S obzirom na PCOS i sve navedeno, da li sam ja kandidat za Mirenu?
Molim Vas za vaše mišljenje.
Hvala!

Nataša Šemnički, dr. med.

daxy ,

apsolutni kandidat obzirom na sve navedeno.

L.p.

daxy

Poštovani,

nakon dugog razmišljanja odlučila sam se za Mirenu, te ju ugradila 24.11.2014. godine. Nakon ugradnje sam imala lagane bolove i krvarenje nekih dva tjedna. Onda 2 tjedna mira,pa opet slabo krvarenje koje je trajalo cca 3 tjedna. Nakon toga opet 10-tak dana mira te od 05.03.2015. ( nakon napravljenog papa testa) do danas stalno pomalo krvaruckam. No najčudnije mi je što tijekom jutra pa do poslijepodneva ne krvarim niti me ništa ne boli , a onda me oko 18,00-19,00 sati počne lagano boljeti trbuh i malo prokrvarim (svježa krv). Tako već 10-tak dana.
Iako znam da to krvaruckanje može potrajati nekoliko mjeseci, sad mi već pomalo ide na živce.
UZV i pregledom je potvrđeno da Mirena stoji na mjestu.

Molim vas za odgovor o čemu se radi kod mene.?

Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguć je endometritis i napravite cervikalne briseve. No moguće je i od pcosa.