Kontracepcija

Pilule i folikuli

rijeka123

Danas sam bila na ultrazvučnom pregledu, i doktor mi je pokazivao kako vidi folikule. Zbog gužve nisam htjela razglabati, pošto sam rekla da sam na pilulama radi kontracepcije, pretpostavljam da bi naglasio da to nije u redu.
Zanima me je li to normalno i zašto do toga dolazi? Znači li to da pilule ne sprječavaju sazrijevanje folikula, nego samo ovulaciju? Je li to zbog sedmodnevne pauze? Što bude s tim folikulima?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, jajnici su ispunjeni folikulima u kojima se nalaze jajne stanice. Tijekom ciklusa dolazi do rasta većeg broja folikula a samo jedan će sazrijeti i izbaciti jajnu stanicu. Kod žena koje uzimaju kontracepciju ne dolazi to tog rasta folikula i ovulacije uzrokovanih hormonskim djelovanjem. Dakle, folikuli su u jajniku ali miruju.