Kontracepcija

pitanje o spirali

jelena1704

Lijep pozdrav! Imam pitanje vezano uz spirale. Imam 27 godina, troje male djece (rođene 2010, 2011 i 2012). Liječila sam pco klomifenom i dabrostonom i djelovalo je očito jako dobro jer od tad bez problema mogu ostati trudna ( vidite po god. rođ. djece). Ciklusi su mi i dalje jako neredoviti. Početkom 12. mj išla sam ginekologu po spiralu. Sam mi je ponudio neku kojoj je cijena bila 500 kn. Ali problem je bio što se ona nikako nije primala, čim ju je postavio onda je odmah kliznula van. Kad sam ga pitala da uzmem neku drugu rekao je da je to sve isto. Išla sam kod njega 2 dana poslije menstruacije, s obzirom da su mi obilne i dugotrajne to je bilo 10 dan ciklusa. endometrij je tada bio 7 mm (mjerio ga je nakon što se spirala nije primala). E sad me zanima jesam li došla prekasno, jel endometrij bio predebeo već? (naglašavam da mi je doktor rekao kad da dođem) ili da odustanem od pokušaja stavljanja spirale? I zanima me jel istina da mirena smanjuje trajanje menstruacije jer meni traje 7-8 dana? Zahvaljujem na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Istina je to za Mirenu.
Inače tri put ste rodili te je vrat maternice zbog toga normalno otvoreniji te uložak treba probati postaviti 10. dan ciklusa.
Nakon toga vidjeti par mjeseci oće li se spustiti ili ev. ispasti.
Istina je primjedba liječnika da sve klasične spirale na tržištu manje više istog su oblika te ako ispada jedna ispast će i druga.

jelena1704

hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

lilyy

kad je u pitanju spirala ja je imam vec 4.5 godine i jako sam zadovoljna sa njom e sad moje je pitanje kad se ona treba mijenjati i ima li posebno kad u toku menstruacije,prije ili poslije i dali treba praviti pauzu izmedju spirala

Dejan Šakoronja, dr. med.

O kojoj se spirali radi? Klasičnoj bakrenoj ili Mireni?
Ako je bakrena od 6-8 g. je rok trajanja.
Postavlja se i odstranjuje pred kraj menstruacije jer je vrat maternice najotvoreniji i najlakše ju je umetnuti tj. najbezbolnije a druga stvar da tada sigurno niste trudni.
Savjetujem između vađanja spirale i postavljanje nove ciklus dva pauze.

lilyy

u pitanju je bakrena spirala.hvala puno na odgovoru a jos jedno pitanje imama za vas pa bih molila odgovor sledeci mjesec bih trebala 10 dana odgoditi menstruaciju dali bih to mogla sa dabrostonom i kako nisam to nikad prije radila zato vas molim malo za pojasnjenje kad bih trebala poceti piti dabroston.unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete. Započnite ga uzimati par dana prije dolaska menstruacije. 2x1 pijete toliko dugo dokle vam treba odgoda.

lilyy

hvala vam puno na odgovorima.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

lilyy

imam jos jedno pitanje za vas sto se tice odgode menstruacije sa dabrostonom koliko se dugo moze odgadjat menstruacija sa dabrostonom i dali je to stetno za zdravlje unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije štetno. Naravno ne unedogled. Od 10-15 dana.

lilyy

hvala na vasem odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.