Kontracepcija

plodni dani

mariwa

molim lijepo za objašnjenje: zasto se kaze da je plodno razdoblje žene pet dana prije i tri dana poslije ovulacije ako se zna da spermije moze prezivjeti svega tri dana a da se jajna stanica kod zene mora oploditi unutar 24 sata ili propada?

doc. dr. sc. Branko Radaković

Teoretski i praktično najveće su mogućnosti trudnoće 3 sata prije i 3 sata poslije ovulacije, no ta mogućnost postoji i do 48 sati od ovulacije, ali je manja. Izvan tog vremena trudnoća je praktično nemoguća ili su šanse vrlo male.

Haanaadi

Ja nikako ne mogu da pohvatam te konce u vezi plodnih dana...
Ja sam dobila mjesecnicu 09.02. kad su ti plodni dani.
kad bi imala najvecu sansu da ostanem trudna.
Kako za u buduce da to racunam

Natalija Beljo, dr. med.

Ovisi koloko Vam traje ciklus - znači svakih koloko dobivate mjesečnicu. ako je 28 dana plodni su 12,13,14, 15,16 s tim da je 14 dan ovulacija. Znači ciklus podijelite na pola dva dana prije i dva dana poslije sredine( polovice)ulaze u plodne dane.

Haanaadi

aha...sad mi je jasno,bas mi je drago da mogu sebi to izracunati...
Mnogo se zahvaljujem...

myamaja

Pstovana doktorice/doktore
Mene zanima pojam neredovite menstruacije zbog plodnih dana - je li se to odnosi na preskok mjesecnice od po par mjeseci ili po datumu neredovitom-- iako ju imam svaki mjesec?
iscitala sam evo x naslova na ovu temu pa sam se malo zbunila, ja sam dosada mislila da imam neredovitu mjesecnicu i da se ne mogu oslanjati na plodne dane,ali sad sam procitala par slucajeva gdje ste odgovorili da je to sigurno. 4 godine sam u vezi i pri svakom odnosu koristimo kondom nikad se nismo usudili bez plus sto ne svrsi u meni bez obzira na kondom ..
dakle kod mene ciklus traje 30-35 dana otrprilike, (rijetko kad dobijem prije 30.og dana ciklusa, nego inace tako racunam par dana nakon proslomjesecnog datuma da cu dobiti... ) dobila sam 18.5. / 19.6./ i danas 22.7. , i skoro uvijek tako bude.. da li se mogu oslanjati na racunanje plodnih dana , i odnos bez kondoma za vrijeme neplodnih dana?
(Inace , ako mogu, i za vrijeme tih neplodnih dana ipak nebi svrsio u meni)
unaprijed zahvalna .

myamaja

*samo da dodam, na ovu recenicu sto sam mislila da imam neredovnu mjesecnicu , znaci uvijek sam govorila da nemam redovnu, tj da mi uvijek kasni 4-5 dana u odnosu na 28. dan ciklusa , misleci na to da je redovna samo ako je ciklus iskljucivo 28 dana ! :S sto vidim sad da ne mora biti. dakle sa gore navedenim ciklusom, mogu li reci da imam redovnu mjesecnicu?da li se mogu oslanjati na racunanje plodnih dana , i odnos bez kondoma za vrijeme neplodnih dana

larisa123

Poštovani. U subotu sam imala spolni odnos, te sljedecu subotu idem na dogovoreni UZV kod ginekologa (redoviti pregled). Zanima me da li ginekolog preko UZV moze vidjeti da li sam od spolnog odnosa do pregleda radi se o 7 dana imala ovulaciju. Nakon koliko dana od zavrsetka ovulacije ginekolog moze vidjeti da se ona desila? Unaprijed hvala !

Dejan Šakoronja, dr. med.

Myamaja, možete se služiti metodom određivanja plodnih dana. Na godišnjoj razini ne smije biti više od deset dana oscilacija u ciklusu.
Dakle ako jedan mjesec dobijete na 25 dana i najveći razmak između dvije menstruacije je recimo 35 dana tada je ta metoda još uvijek praktična.
No ako jedan mjesec dobijete na 23 dana a neki mjesec u godini dana na 40 dana tada je oscilacija velika i nije metoda dobra.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Točno u dan ne može.

larisa123

Poštovani. U subotu sam imala spolni odnos, te sljedecu subotu idem na dogovoreni UZV kod ginekologa (redoviti pregled). Zanima me da li ginekolog preko UZV moze vidjeti da li sam od spolnog odnosa do pregleda radi se o 7 dana imala ovulaciju. Nakon koliko dana od zavrsetka ovulacije ginekolog moze vidjeti da se ona desila? Unaprijed hvala !
Molila bih Vas ukoliko mi mozete opet odgovoriti na pitanje jer nisam shvatila odgovor ako je bio namjenjen meni.

myamaja

Oh, hvala Vam puno, to nisam znala, happy nit mi je ikad palo napamet pitat nekoga dok nisam pocela citat ovaj forum . Odlican je forum i Vama svima veliko hvala - mnoge stvari postaju puno jasnije zahvuljujuci Vama i Vasem dragocjenom vremenu !

larisa123

mene zanima da li ako se npr ovulacija dogodila u utorak da li doktor moze vidjeti da se ona desila taj tjedan ili su 4 dana od ovulacije previse da bi doktor znao da se ona desila? nije mi bitno da doktor zna tocan dan kad se ona desila..zaista hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Otprilike može prema debljini sluznice maternice i prema žutom tijelu.