Kontracepcija

Prva mjesecnica

Pearl17

Poštovani,
Moja djevojčica od 11 godina je dobila prvu mjesecnicu u 7mjesecu ove godine, od tada svaka dva tjedna krvari i to dosta obilno, nije samo sukrvica i dosta bolno. Zanima me jel normalno da joj tako često dolazi dok se hormoni jos ne izreguliraju ili ima razloga za zabrinutost?
Srdačan pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod Vaše kćeri se radi o juvenilnoj metroragiji ( obilno i dugotrajno krvarenje u djevojaka nakon prve menstruacije). Najčesći uzrok tome su anovulacije (izostanak izbacivanja jajne stanice) i posljedična hormonska neravnoteža zbog čega dolazi do obilnijeg krvarenja. Liječenje takvih krvarenja je hormonsko (kontraceptivi) dok se ciklus ne regulira. U oko 20% djevojčica mogući uzrok obilnijih krvarenja jesu koagulopatije (poremećaji faktora zgrušavanja krvi). Savjetujem da posjetite liječnika.