Kontracepcija

Važne informacije o kontracepciji - obavezno pročitati

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Poštovane korisnice foruma,
ponukana vašim svakodnevnim više manje istim pitanjima, a svjesna da je ovaj forum postao zbrka nečitkih postova, dala sam si truda i napisala novi tekst, nakon Pilule za dan poslije - najčešća pitanja. Nadam se da ćete ovdje saznati nešto novo i da će se potreba za pitanjima i potpitanjima smanjiti happy.

Koja je efikasnost pilula u zaštiti od neželjene trudnoće?
• ako se uzimaju savršeno 1-3 od 1000 žena će ostati trudna u godinu dana uzimanja
• ako se pilule zaboravljaju, 2-3 od 100 žena će ostati trudne u godinu dana uzimanja

Što sadrže pilule?
• estrogen i progesteron, dva hormona koja se i inače stvaraju u tijelu žene

Koliko žena koristi pilule?
• preko 100 miliona žena

Kako djeluju pilule
• sprečavaju ovulaciju
• mijenjaju sluznicu maternice
• mijenjaju vaginalnu sluz (iscjedak)
• pilule djeluju 21+7 dana, dakle i u vrijeme pauze, te dok se koriste ne treba dodatna zaštita, osim kao sredstvo zaštite od spolno prenosivih bolesti

Koje su dobrobiti pilula?
• redovita, manje bolna, i manje obilna krvarenja
• poboljšanje akni
• smanjenje dlakavosti
• smanjenje rizika za rak jajnika, debelog crijeva i rak sluznice maternice
• smanjenje rizika za razvoj dobroćudnih cisti jajnika i dobroćudnih tvorevina dojke

Tko ne smije uzimati pilule?
• trudnice i dojilje do 6 tjedana iza poroda
• žene koje imaju:
- aktivnu bolest jetre, oštećenu funkciju jetre, ili tumor jetre
- šećernu bolest sa komplikacijama na krvnim žilama
- rak dojke
- preboljeli srčani udar ili bolest krvnih žila srca ili kompliciranu bolest srčanih zalistaka
- preboljeli moždani udar
- preboljelu tromboembolijsku bolest
- nekontrolirani i neliječeni visoki krvni tlak
- migrene sa neurološkim simptomima
- slomljenu nogu ili zdjelicu radi dugotrajnog ležanja
- više od 35 godina i puše

Koje pretrage treba napraviti prije početka i za vrijeme uzimanja pilula?
• ako je žena mlada i zdrava, nikakve
• ako žena ima opterećenu anamnezu, liječnik će odlučiti koje su pretrage potrebne
• svakih nekoliko godina mogu se provjeriti jetrene probe, lipidogram i GUK
• testove koagulacije nema smisla raditi

Koje su moguće nuspojave prvih mjeseci korištenja?
• osjetljivost, napetost ili bolnost dojki
• mučnina
• menstruacija praktično prestane kod prvog uzimanja pilule
• spotting (točkasto krvarenje, koje je često u vidu smeđeg iscjetka) ili probojno (obilno) krvarenje
• vrlo kratka i slaba krvarenja, ili izostanak krvarenja
• pojačani apetit
• dobitak na tjelesnoj težini, uobičajeno oko 1-2 kg
• prolazno pogoršanje akni
• blaže promjene raspoloženja i blaža depresija
• smanjen libido

Kako ublažiti nuspojave?
• nuspojave su prolazne i nestat će za 2-3 mjeseca
• pilule je najbolje uzimati neposredno nakon ručka jer se tako smanjuju mučnine
• spotting ili obilno krvarenje ne smanjuju kontracepcijsku zaštitu, i ne znače da nešto nije u redu; samo su nuspojava. Mogu biti i dugotrajni, po cijeli mjesec
• izostanak krvarenja ili vrlo slabo krvarenje ne znače automatski trudnoću; samo su nuspojava
• ne deblja se od pilula nego od hrane, i treba kontrolirati eventualni pojačani apetit. Dobitak tjelesne težine od oko 1-2 kg se dešava zbog zadržavanje tekućine u organizmu i nestaje s vremenom. Brže će nestati uz vježbanje i uz izbjegavanje slane i začinjene hrane
• smanjen libido, ukoliko se nuspojava ne povlači nakon par mjeseci korištenja, može se pokušati eliminirati prelaskom na niže dozirani kontraceptiv

Koje su zablude u vezi pilula?
• pilule nisu nezdrave, njihove dobrobiti daleko nadmašuju rizike
• pilule ne uzrokuju dlakavost, nego je u većini slučajeva smanjuju
• ne samo da pilule ne uzrokuju neplodnost, nego su žene koje su uzimale pilule, kad prestanu, plodnije od žena koje nikad nisu uzimale pilule
• pauza od uzimanja pilula nije potrebna, i jedino služi tome da žena ostane trudna
• krvarenje nije potrebno, i pilule se bez opasnosti po zdravlje mogu uzimati neprestano, bez ikakve pauze

Kada se javiti liječniku za vrijeme uzimanja pilula?
• u slučaju jakog bola u trbuhu koji ne prestaje
• u slučaju jakog bola u prsima, hvatanja zraka, ili kašljanja krvi koji ne prestaju
• u slučaju jake glavobolje koja ne prestaje
• u slučaju jakog bola u nozi praćenog oteknućem koje se ne povlači

Kako se piju pilule?
• prva pilula se počinje piti prvog dana menstruacije, i zaštita počinje od tog dana
• može se početi i bilo koji drugi dan, ali onda dva tjedna treba koristiti dodatnu zaštitu
• pilule se piju 21 dan, nakon čega slijedi pauza od 7 dana. Osmi dan se započinje novo pakiranje (npr. zadnja tableta u srijedu, novo pakiranje se započinje slijedeći četvrtak)
• u toj pauzi nastupa krvarenje, koje je obično oskudnije, ili sasvim oskudno (malo smeđeg iscjetka)
• pilule se uzimaju u isto vrijeme dana, uz toleranciju od do 6 sati. Ako se sa pilulom zakasni više od 6 sati, računamo da je zaštita smanjena i treba koristiti dodatnu zaštitu slijedeća dva tjedna
• ako se propusti jedna pilula, treba ju uzeti čim prije, a slijedeću u regularno vrijeme. Dva tjedna treba koristiti dodatnu zaštitu
• ako se propuste dvije ili tri pilule, treba baciti ostatak kutije. Krvarenje će doći vrlo brzo, a nakon 7 dana treba započeti novo pakiranje pilula. Dodatna zaštita je potrebna i prvih 14 dana tog novog pakiranja

Što učiniti u slučaju povraćanja i proljeva dok se piju pilule?
• ukoliko povraćanje ili proljev započnu unutar dva sata od popijene pilule, treba popiti novu. U tom će slučaju ciklus biti dan kraći, 20, umjesto 21 dan, što je nevažno. Ukoliko se povraćanje ili proljev ponove i nakon druge uzete pilule taj dan, više ih ne treba uzimati nego treba koristiti dodatnu zaštitu 2 tjedna. Ako se proljev ili povraćanje ne ponove, ne treba uzimati dodatnu zaštitu.
• ukoliko proljev ili povraćanje započnu dva sata ili više iza popijene pilule, ona se absorbirala i nije potrebno činiti ništa niti je potrebno koristiti dodatnu zaštitu

Kada se pilule ne koriste samo kao kontracepcija nego i kao lijek?
• kod sindroma policističnih jajnika
• kod endometrioze i adenomioze
• kod obilnih krvarenja i posljedične anemije; kod neredovitih krvarenja
• kod bolnih menstruacija
• kod akni

Što će se desiti nakon prestanka uzimanja pilula?
• menstruacije će se najvjerojatnije vratiti u stari ritam – ukoliko su bile neredovite opet će biti neredovite, ukoliko su bile redovite opet će biti redovite
• ponekad će tijelu trebati 2-3 mjeseca da se prilagodi na novu situaciju bez pilula i da se vrati u stari ritam
• ovulacija je potpuno nepredvidiva prvi mjesec iza prestanka uzimanja pilula, može se desiti bilo kad, pa se lako može desiti trudnoća
• smije se zatrudniti odmah prvi mjesec po prestanku uzimanja, po dijete neće biti nikakvih štetnih posljedica

Cybermed Info

Poštovani,

Ukoliko mislite da imate pitanje koje nije pokriveno ovim postom ili nekom drugom temom na forumu Kontracepcija, molimo Vas da otvorite novu temu.

Isto tako molimo Vas da pod ovom temom ne postavljate nove poruke.

Zahvaljujemo na razumijevanju.

S poštovanjem,

Cybermed Info

barbiegirl20

Imam samo jedno pitanje, makar sam poprilično sigurna da je sve u redu, ali ipak samo da budem sigurna...
ovako, prvi put sam počela piti pilule, danas mi je 5.dan, i počela sam na prvi dan menstruacije. Jučer sam imala
odnos s dečkom i on je svršio u mene. Pilule pije redovito svaki dan, jedino mi se zna dogoditi da ih popijem 1-2 sata ranije,nego dan prije.
Dali sam zaštićena od trudnoće već od prvog dana ili bi ipak trebala jedno duže vrijeme piti pilule? Unaprijed vam se zahvaljujem na odgovoru...

Natalija Beljo, dr. med.

O prvog dana

LELaa

Zdravo...
Procitala sam Vas post "Što će se desiti nakon prestanka uzimanja pilula?"
Ali ipak zelim da vas pitam jer na pregledu kod ginekologa rekli su mi drugacije od ovog sto ste vi napisali...

3 godine i 3 mjeseca koristim tablete yasmin,nikako nisam prestajala niti sam ih mijenjala za neke druge tablete.Svo to vrijeme nisam imala nikakvih problema,niti nuspojava niti problema sa mjesecnicom.
Zadnji mjesec sam 2 puta zaboravila uzeti tabletu,ali cim sam se sjetila popila sam,zatim sam dobila mjesecnicu kao i uvijek do tad,a onda sam prestala sa koristenjem tableta i vec jedan mjesec ih ne koristim,jer zelim zatrudnjeti.
Prije 2-3 dana sam trebala dobiti mjesecnicu ali nisam...Jos nisam uradila test za trudnocu,jer nadam se da cu dobiti,mada ne vjerujem da mogu biti trudna jer sam ovaj mjesec dok nisam koristila kontracepciju imala odnos ali sa zastitom.

Kada sam zadnji put bila kod ginekologa(prije 4mjeseci) rekao mi je da mi trebaju 3-4 mjeseca da se mjesecnica ponovo ureduje(jer sam oduvijek imala tako redovito),da se tijelo navikne bez tih tableta,i da tek onda mogu da pokusam sa trudnocom,u suprotnom mogla bih imati komlikacija u trudnoci i razvoju bebe,sto naravno ne zelim.
Sta sad da ja radim,da uradim test ili da se ne brinem sto mi kasni,predpostavljam da je normalno s obzirom da sam tablete jako dugo pila..
Sta mi mozete reci za trudnocu...???

Natalija Beljo, dr. med.

Uparavo kako je i napisano , razlog kašnjena je prestanak pijenja OHC, kroz 2-3 mjeseca se ciklus regulira , i nema nikakvih štetnih posljedica i da se ostane trudan odmah mjesec po prestanku pijenja ( u suprotnom ne bi se OHC koristio i kod potpomognute oplodnje). Ako ćete biti mirniji napravite test.

tea_os

Imam jedno pitanje...imam 20 godina i htjela bi pit pilule.nemam zdravstvenih problema,ali imam jedino jako lupanje srca pa mi je moj liječnik dao da pijem concor.dali smijem uzimati pilule?

Natalija Beljo, dr. med.

Možete , uz češće kontrole kod interniste i sa ginekološke strane krvne pretrage.

IRA20

Poštovani,iako ste naveli da nije potrebna pauza od kontracepcija, danas mi je ljekarnik rekao da bi trebala napraviti pauzu. Naime, imam 20 godina i pijem logest skoro dvije godine. Trebam li praviti pauzu ili ne?Unaprijed hvala happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Naravno da ne . U današnje vrijeme uz norve niskodozažne pilule ne treba pauza.

mara626

Poštovani, malo sam zbunjena. Budući da se u nedjelju mijenja sat, ako pijem inače u 16h sati, od nedjelje pijem u 15? Jer znam da se ne bi trebalo zafrkavati s odstupanjem, jer ipak naše tijelo ne zna za vrijeme već je bitno da ih pijem svaka 24 sata? Unaprijed hvala!

Snow_queen

Poštovani,

nakon ginekološkog pregleda 7.3. ginekologica mi je propisala Yasmin kontracepcijske pilule. Kako sam zadnju menstruaciju imala 8.2. i menstruacije su mi neredovite, bila sam u očekivanju sljedeće kako bih mogla početi sa Yasmin pilulama. 11.3. sam imala tamnosmeđe krvarenje i misleći da mi je to prvi dan menstruacije tada sam uzela prvu pilulu. Taj iscjedak je svakim danom bio sve tamniji i krvaviji i pošto mi je ginekologica rekla da će biti oskudnije krvarenje pretpostavljala sam da je to menstruacija. Svo vrijeme imala sam bolove u trbuhu kao da imam menstruaciju. Takva "menstruacija" je trajala do 20. 3. te sam tada napokon pravo prokrvarila. Međutim, mene brine to što je meni ostalo još 7 pilula (uključujući i današnji dan) te bih opet trebala dobiti menstruaciju...

Možete li mi dati neki savjet, što mi je činiti? Zvala sam ginekologicu, rekla mi je da nastavim piti pa da ću opet dobiti menstruaciju, ali voljela bih čuti i Vaše mišljenje.

Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mara sat vremena gore dolje neće pravit problem. Vi odlučite kad ćete ih uzimati po novom ili starom vremenu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Savjetujem vam isto kao i vaša doktorica.

paris234

Poštovani, prošlu mjesečnicu dobila sam 9.4. navečer. Nekoliko dana prije bila sam kod ginekologa koji mi je ordinirao kontracepcijske pilule. Pijem ih prvi put. Sa pijenjem tableta nisam počela prvog dana jer mi je menstruacija došla ranije od očekivanoga, a u ljekarni nije bilo ordiniranih pilula. Počela sam ih piti u ponedjeljak 11.4. jer mi je gin. rekao kako mogu početi i tada. Zanima me trebam li sljedeći paket početi piti prvog dana menstruacije čak i u slučaju da ona dođe prije ili kasnije onog vremena od tjedan dana pauze ili moram početi ponovno piti baš nakon pauze od 7 dana. Pošto nisam počela piti tablete točno prvi dan ovaj mjesec koristila sam zaštitu pri odnosima pa me zanima jesu li pilule djelovale ovaj ciklus ili djeluju tek od idućega. Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nema veze ako ste ih započeli piti 3. dan ciklusa. Uzmite svih 21. te nakon toga radite pauzu od sedam dana a osmi dan krenete s novim blisterom.
Kod uzimanja pilula ne ravnate se prema menstruacije već prema redu tableta i pauze.
Dakle 21/7/21/7/21..

mz22

Poštovani,
Prvi mi je mjesec korištenja yaz tableta, te sam u zadnjem tjednu uzimanja svijetloruzicastih tableta, ali svojom nepažnjom i brzopletošču sam sa krivog kraja uzela tabletu, što znaci da sam uzela bijelu tabletu umjesto svijetloružičaste, pošto sam to primjetila nakon tri popijene bijele, krvarenje je uranilo za 3-4 dana, a zatim sam ponovo uzela svijetloruzicastu, zanima me što je najpametnije da uradim sljedece i da li ce doc do nekog problema?
Unaprijed hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Bijele pilule su neaktivne. Znači kao da niste uzimali ništa. Uzimajte dalje ružičaste uz dodatnu zaštitu.

Martina dado

Dobro vecer molim vas za pomoc.prije skoro tri tjedna imala sam kuretazu i do danas nisam imala odnose ali prvu pilulu sam popila nekoliko minuta poslije ja vas molim da mi odg dali postoji rizik od trudnoce posto mi ke ginekolog rekao da nesmijem jos neko vrijeme zatrudnit.ovo mi je inace prbi put da pijem pilule unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nekoliko minuta ništa ne znači. Nije umanjen učinak kontracepcije.