Kontracepcija

yasmin

ifson

Postovani,
pila sam yasmin godinu dana i u srpnju sam samoinicijativno napravila pauzu. Imala sam jaki osjecaj otecenosti tijela i kako mi je ginekolog bio na godisnjem odlucila sam prestati piti tablete i taj osjecaj mi je nestao ( u tom preiodu nisam imala seksualne odnose). nakon mjesec dana pauze ponovno sam pocela piti yasmin tbl. i imala redovite seksualne odnose. tablete sam pila redovito i bez kasnjenja. moj problem je menstruacija koje nema.napravila sam test na trudnocu koji je negativan. zasto onda nemam menstruaciju, je li razlog moja samoinicijativna pauza?sto da radim?
Srdacan pozdrav

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

A koliko je nema? Ne brinite, pauza nije razlog nekom poremećaju, samo može malo zbrčkati stvari.

TheMissTea

1.Poštovani, da li se prvi dan menstruacije racuna tek kad krene pravo krvarenje, a ne dan pre toga kad krene smedjaskog iscedka (posto uglavnom tako pocne menstruacija sa tim braon sekretom ili crvenkastim, dan pre?
2. Da li ce mi zastita biti smanjena ako sam na pocetku ciklusa 4.dana bas krvarenja, a 5. d smedjastog iscedka (znam da treba dodatna zastita onda 7 dana, tako pise na uputstvu), ako u drugom ciklusu posle 7 dana pauze krenem sa Novinetama umesto Jasmina koje sam pila prvi ciklus?
3. Imam spoting zbog uzimanja pilula, jer nisam pocela sa prvim danom menstruacije, i to traje po malo vec skoro 10 dana, a ovo mi je 15.pilula, da li cu dobiti menstruaciju posle toga?

TheMissTea

I ako pise u uputstvu 2-5 dana ciklusa, ne misli se striktno na krvarenje, nego ciklus krece od 1.dana, pa se na osnovu toga misli na 2-5 dana do tad? Iako mi je isla 4.dan menstruacija kad sam pocela sa pilulama.

Ivo Balenović, dr. med.

Prvi dan menstruacije je kada krene pravo krvarenje. Zaštita neće biti smanjena ako promijenite tablete. Menstruaciju ćete dobiti bez obzira na spotting. Prvi dan je prvi dan krvarenja i od toga se računaju svi dani u ciklusu.

Lubenicaimango

Postovani,
Da li na kontracepcijske pilule utice ako se uzimaju suplementi vitamina B/vitamin C/selen/cink, konkretno suplementi vitamina bilo da je jedan vitamin ili vise?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne može utjecati na kontracepcijsku učinkovitost.

Lubenicaimango

Interesuje me po kom principu su zene koje piju pilule zasticene i tokom 7 dana pauze? Da li sam ja zasticena u toku prve pauze od uzimanja prve kutije pilule koju sam pocela piti 3. dan ciklusa, zastita je pocela posle 7 dana od uzimanja prve tablete onda, pa deluje i na pauzi?

Ivo Balenović, dr. med.

Zaštita traje cijelo vrijeme uzimanja kontracepcijskih tableta i pauze. Tablete djeluju tako da sprječavaju ovulaciju i stoga nije moguće da dođe do oplodnje. Tijekom pauze dolazi do ljuštenja endometrija i krvarenja. Budući da nema ovulacije nema niti izbacivanja jajne stanice koja bi mogla biti oplođena.